Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Anestezi' filminin yaşanması mümkün!

Prof. Dr. Müslüm Çiçek, 'Anestezi' isimli filmde olduğu gibi hastanın ameliyat anında anesteziden uyanmasının mümkün olduğunu söylüyor: Anestezik ilaçların düzeyi bir anda azalabilir ve hasta uyanabilir

Giriş Tarihi: 22.10.2013

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Ameliyathane ve Yoğun Bakımlar Koordinatörü Prof. Dr. Müslüm Çiçek, anestezi ile ilgili merak edilenleri anlattı...
Anesteziden uyanma olayı doğru mu?
Nadir de olsa genel anestezi sırasında uyandığını ve her şeyi duyduğunu belirten hastalar var. Bu durumdaki hastalar, iki şekilde kendilerini ifade ediyor. Bunlardan birincisi, "Uyanıktım, her şeyi duydum ancak acı duymadım" diyenler. İkinci grup ise "Hem uyanıktım her şeyi hissettim, hem de acı duydum" diyenler. Bu ikincisi çok daha sıkıntılı bir durumdur. Genel anestezi sırasında anestezi düzeyinin yakından takip edilmesi gerekir. Nasıl ki uçaklar havada iken yerden yükseklikleri sürekli olarak takip ediliyorsa, genel anestezi sırasında da hastaların anestezi düzeylerinin sürekli ve yakından takip edilmesi şart. Bu da ancak beyin fonksiyonlarını ve uyku düzeyini gösteren cihazlarla mümkün oluyor.

AMELİYAT SONRASI DA ETKİLİ

'Anestezi' isimli filmde olduğu gibi hastanın anestezi esnasında tepki veremeden uyanması ve hissetmesi mümkün mü?
'Anestezi' filminde; kalp ameliyatı olan bir kişide böyle bir durum konu edilmektedir. Bu durum; açık kalp ameliyatı gibi hastanın kalbi durdurulduğu durumlarda ortaya çıkabilir. Çünkü kalp-akciğer pompası yardımı ile kan dolaşımının sağlandığı sırada, vücuttaki kanın pompadaki sıvı ile teması sonucu anestezik ilaçların düzeyi azalabilir ve hasta uyanabilir. Bu sırada hasta her şeyin farkında olabilir ama hiçbir şey yapamaz.
Bölgesel anestezi, genel anesteziden üstün mü?
Bölgesel anestezinin en belirgin avantajı; anestezinin ameliyat sahasına sınırlı kalmasıdır. Böylece genel anesteziye bağlı akciğer ve kalple ilgili risklerin yanı sıra yan etkileri de belirgin şekilde azaltmış oluruz. Bölgesel anestezinin ikinci önemli avantajı; ameliyat sonrası ağrı kontrolünde daha etkili olmasıdır. Genel anesteziyle yapılan ameliyatlardan sonra ağrıyı kontrol etmek için kullanılan ilaçlar morfin ve türevleridir. Ancak bu ilaçlar etkili olamayabilir ve yan etkileri vardır.

İKİ YÖNTEM BİR ARADA KULLANILABİLİR
Bölgesel anestezi uygulaması yapılırken kullanılan ilaçlar ve aletler; hastanın anatomik yapısı, pozisyon ve uygulama tekniği gibi bazı nedenlere bağlı olarak belli oranlarda başarısız olabilir. Bu durumda ağır sedasyon veya genel anestezi uygulanır. Ayrıca bölgesel anestezi teknikleri genel anesteziyle de birlikte kullanılabilir.

SİNİR HASARI ÖNEMLİ BİR KOMPLİKASYONDUR
Bölgesel anestezinin riskleri nelerdir?
Bütün bölgesel anestezi yöntemlerine ait ortak riskler; lokal anestezik ilaçların toksisitesi (nöbet geçirme, bilinç kaybı, ritim bozuklukları, vs.), enjeksiyon yerinde ağrı, morarma, sinir hasarı ve başarısız sinir bloğu olarak sayılabilir. Bu komplikasyonların gerçekleşme ihtimali oldukça düşüktür. Bölgesel anesteziden sonra sinir hasarı önemli bir komplikasyon olarak karşımıza çıkar. Bunun görülme sıklığı yüzde 1.5 civarındadır.

ANESTEZİ ANINDA AĞRI DUYULMAZ
Bölgesel anestezi yapılırken ağrı duyulur mu?
Bölgesel anestezi genellikle hasta uyanık ancak hafif uyku hali altındayken yapılır. Enjeksiyon yerini uyuşturmak için ince bir iğne ile lokal anestezik ilaç uygulanır ve iğne batması dışında ağrı duyulmaz. Hastaların çoğu bölgesel anestezi işleminin uygulanması sırasında rahatsızlık belirtmez.

ÇEKİLEN AĞRI İLAÇ İLE GİDERİLİR
Sinir blokları: Omuz cerrahisinde, boyun bölgesinden yapılan bir iğne ile sadece omuz uyuşturulabilir. Kalça ve diz ameliyatlarında kasıktan geçen sinire ve siyatik sinire lokal anestezik ilaç yapılarak ağrı duyusu engellenebilir. Koltuk altından yapılan iğne ile bütün kol uyuşturulabilir ve bu yöntem, el-kol ameliyatlarının rahatlıkla yapılmasına olanak sağlar.
Spinal/Epidural anestezi: Belden aşağı olan tüm ameliyatlarda kullanılır; sezaryan, kasık fıtığı, prostat, kalçadan ayağa kadar olan ameliyatlar gibi. Bölgesel anestezi sadece ameliyat boyunca değil, ameliyat sonrası ağrıyı gidermek için de kullanılan etkili bir yöntemdir. Bloke edilmesi istenen sinirin komşuluğuna yerleştirilen bir kateter aracılığıyla aralıklı olarak ilaç verilir.

YARIN: PRENSES DOĞUM NEDİR?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Anestezi' filminin yaşanması mümkün!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN