Sağlıklı saçlar için iyi beslenin

Canlı ve parlak saçlara sahip olmak elinizde. Öncelikle dengeli beslenmeye özen gösterin. Ayrıca stres ve katı diyetlerden uzak durun

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Bazı etkenler, saçlarınızın büyüme döngüsünü yavaşlatarak, dökülmesine ve incelmesine yol açabilir. Uzmanlar, saçla ilgili sorunların birçoğunun, saç folikülleri üzerinde baskı yaratan etkenler olduğunu söylüyor. New Beauty dergisi, saç bakımı ile ilgili öneriler verdi:

KÖTÜ BESLENME
A ve B vitaminlerinin yanı sıra, yeterli protein almamak, saç dökülmesine sebep olur. Katı diyetler ve ani kilo kayıpları ise saç foliküllerinin güçlü bir şekilde beslenmesini engeller.

TIBİ TEDAVİLER
Radyasyon ve kemoterapi saç dökülmesine sebep olabilir. Uzmanlar; tedavi sonrası saçın büyümesini destekleyecek sağlıklı bir bakım yaptırmak gerektiğini söylüyor.

DEMİR EKSİKLİĞİ
Demir eksikliği de saç dökülmesine neden olabilir. Demir eksikliği giderildiğinde saç telleri de sağlıklı bir şekilde büyür.

STRES
Stres; saçın dokusu üzerinde olduğu kadar, büyümesi üzerinde de olumsuz etkiye sahiptir. Aşırı stres; saçın büyüme aşamasından birden bire dökülme aşamasına geçmesine yol açabilir.

HORMONLAR

Hormon düzeylerinde gerçekleşecek bir artış ya da azalma; vücut, tüm ilgisini hormonları düzenlemek için harcayacağı için saçların dökülmesine sebep olur. Gebelik sırasında da saç dökülebilir.

SAÇ NEDEN İNCELİR?
Sadece
erkeklerin değil, kadınların da saçları seyrelir. Kadınlarda görülen seyrelmeler, en çok taç bölgesinde meydana gelir.

NEMLENDİRME ÖNEMLİDİR
Yeterince nemli olmayan saçlar cansızlaşır. Bu da saçların daha ince görünmesine neden olur.

FAZLA YAĞ ZARARLIDIR
Yağ, bazılarında saçların seyrelmesine sebep olabilir. Kafa derisinde çok fazla yağ bulunması halinde saç folikülü tıkanır, saç büyümesi kesintiye uğrar ve gerekenden önce dökülme meydana gelir.

YASTIK TESTİ
Saçınızın gerçekten azalıp azalmadığını anlamak istiyorsanız; sabah yastığınıza bakın. Yastığın üzerinde kaç saç teli görüyorsunuz? Eğer alışkın olduğunuzdan daha fazla saç varsa, doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıklı saçlar için iyi beslenin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN