Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öksürenlere pekmezli şurup

Hastalıkları tedavi etmenin en etkili yolunun korunmak olduğu söyleyen Dr. Ebru Talum Gürpınar; öksürük şikayeti olanlara pekmezli, astım hastalarına ise şalgamlı şurup öneriyor

Giriş Tarihi: 4.11.2013
Havaların soğumasıyla birlikte hastalık mevsimi de açıldı. Medical Park Fatih Hastanesi Aile Sağlığı Uzmanı Dr. Ebru Talum Gürpınar; bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını ve bazı sağlık sorunlarında uygulanabilecek basit yöntemleri anlattı:
EN ETKİLİ TEDAVİ KORUNMA: Hastalık durumunda tam çözüm sağlamak ve sağlığınızı tehlikeye atmamak istiyorsanız, hekime başvurmalısınız. Hastalığı kendi kendinize atlatmaya çalışırsanız, problemler daha da büyüyebilir. Şunu unutmamak gerekir; en etkili tedavi yöntemi, hastalıktan korunmaktır. Bazı hastalık durumlarında ise; olumlu etkisi gerçekten ispatlanmış bazı basit yöntemleri uygulayabilirsiniz:
BAĞIŞIKLIK GÜÇLENSİN: Hastalığa yakalanmanızı önleyen bağışıklık sisteminizin kuvvetli olması gerekir. Bunun için bol bol su içmeli, C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketmelisiniz. Bağışıklık sisteminizi, takviye dış destekler alarak kuvvetlendirmek istiyorsanız; ekinezya çayı ve ginseng içeren ürünler kullanabilirsiniz.
GRİP VE NEZLE İÇİN: Bağışıklık sisteminiz kuvvetli olursa, bu tip hastalıklara yakalanma riskiniz de azalır. Grip ve nezle olduğunuzda, C vitamini içeren besinler tüketin. Basit ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler de, semptomların azalmasını sağlayabilir. Bu tip rahatsızlıklarda bilinçsizce antibiyotik kullanmak; hem sağlığınız açısından çok tehlikeli, hem de bütçeniz için zararlıdır.
ÖKSÜRÜK İÇİN: Grip ve soğuk algınlığına bağlı öksürük ve boğaz ağrılarını hafifletmek için; bir kahve fincanı pekmez, iki çay kaşığı eritilmiş tereyağ ve bir adet limonun suyunu karıştırarak bir şurup hazırlayın. Pekmezli şurubun tadından hoşnut olmayanlar ıhlamur çayının içine bol limon ve iki tatlı kaşığı bal katarak hazırlanacak bir karışımı içebilirler.
ASTIM NÖBETİ İÇİN: Astım hastaları ve nefes darlığı olanlar; şalgamlı ballı şurup ile öksürük krizlerini önleyebilir. Bunun için; bir adet şalgamın içi bir parmak kalana kadar boşaltılır. Boşalan kısma tane karabiber doldurulup üzerine bal konulur ve bir gün soğuk bir yerde suyunu çıkartması için bırakılır. Şalgamın içinde oluşan sıvı süzülür ve öksürük şurubu olarak günde dört tatlı kaşığı içilir.

MİGREN İÇİN LAVANTA YAĞI
Migren ağrısının başlayacağını önceden hissederseniz; sakin, sessiz ve loş bir ortama giderek dinlenin. Ayrıca alnınızın iki yanına lavanta yağı ile masaj yapın. Kahve, çikolata, muz ve fıstık gibi besinler; migreni tetikler. Bu yiyecekleri tüketmekten kaçının. Bulantı için ise basit bulantı hapları kullanın.

KADINLAR DİKKAT!
Kadınlar, adet döneminden üç gün öncesinde karbonhidrat içeren besinleri tüketmeyi azaltmalı. Çünkü bu tip besinler, şişkinliği artırır. Adet döneminde ayak ve kasıklar sıcak tutulmalı.

YASTIKLA REFLÜYÜ ÖNLEYİN
Reflü şikayeti bulunan kişiler, yatmadan dört saat önce yeme-içme aktivitelerini sonlandırmalı. Ayrıca yatarken yastığınızı biraz yükselterek mide asidinin yemek borunuza zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Reflü hastalarının asitli, baharatlı yiyecekler ve gazlı içeceklerden uzak durması gerekir.

KAS AĞRISINA VİCKS
Kas ağrıları yaşam kalitenizi olumsuz etkiler. Bu tip ağrılarda vücudunuzu sıcak tutmaya çalışın. Vicks gibi vücudunuzu ısıtan bir merhemle ağrıyan bölgeye masaj yapmak ve dinlenmek, kısa sürede etkili olur. Masaj sonrası sıcak bir havlu ile ağrıyan bölgenizi örtmek, etkiyi daha da artırabilir. Her derde deva C vitamini, özellikle kış aylarında görülen kas ağrılarını hafifletir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öksürenlere pekmezli şurup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN