Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'e ikinci kez

Giriş Tarihi: 6.11.2013 17:06

Dünyada ilk kez kadavradan yapılan ve sekiz haftalık hamile iken bebeğini kaybeden için ikinci nakli Aralık ayı sonunda gerçekleştirilecek.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, Ocak ayı gelmeden yapılması plananan ikinci nakli için temkinli olduklarını ve embriyoları boşa harcamak istemediklerini söyledi.Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, dünyanın kadavradan yapılan ilk hastası 'in 8'inci hafta sonundaki kontrolünde embriyo kalp atışlarının izlenmemesi üzerine gebeliği sonlandırılmıştı.

Aradan geçen 7 ayın ardından embriyo nakli için yeniden hazırlıklara başladıklarını açıklayan Prof.Dr. Ömer Özkan, şöyle konuştu: "Hazırlıklar başladı, birkaç aydır devam ediyoruz. Ocak ayını bulmadan transferleri tekrar başlatırız diye düşünüyorum. Bu işte transferden önce tüm hazırlıklar yapılsın istiyoruz, inşallah ocak ayını bulmadan transferleri tekrar başlatırız diye düşünüyorum, geçen sefer temkinliydik ama bunun dünyada örneği yok, deneme yanılma yoluyla yapılacak bir şey değil, bu bir tüp bebek denemesi, önemli bir çalışma ve mümkün olduğu kadar eksiksiz, kusursuz şekilde devam etmesini istiyoruz, önemli olan hastaya sağlıklı bir çocuk verebilmek. İnşallah Ocak ayı içinde planlıyoruz. Türkiye'de tüp bebekte başarı oranı çok iyi şartlarda en iyi merkezde yüzde 30-40 oranında. Hastanın rahmiyle yumurtası ne zaman günü gününe denk gelecek, hangi gün verilirse uyumlu olur, embriyoyu harcamayalım şeklinde temkinli hareket ediyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derya Sert'e ikinci kez rahim nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN