Estetik ayak ameliyatları çılgınlık!

Giriş Tarihi: 19.11.2013

Prof. Dr. Tahir Öğüt, estetik amaçlı ayak ameliyatlarının çılgınlık olduğunu söylüyor: Bu ameliyatlar kemikler kesilerek yapılır ve ameliyattan sonra, hiç ağrısı olmayan bir ayakta ağrı ortaya çıkabilir

Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Tahir Öğüt, ayak sağlığıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.
Kilo; ayak ve ayak bileğiyle ilgili sorunlarda ne kadar etkili?
Ayak bileği kıkırdak lezyonları, tedavisi oldukça zor bir rahatsızlıktır. Travma geçirmiş çocuk ya da erişkinlerde kıkırdak lezyonuna daha sık rastlanıyor. 30'lu yaşlardan sonra gelişen düztabanlığın oluşumunda şişmanlık çok önemli bir etkendir. Özellikle 40'lı yaşlardan itibaren ayak eklemlerindeki uyum yavaş yavaş bozulmaya başlıyor. Bu bozulmanın hızı; kişinin genetik yapısına, ayaklarını kullanım şekline ve en önemlisi kilosuna göre değişiyor. Aşırı kilolu insanlarda genetik yatkınlık varsa, ileri yaşlarda ciddi ayak deformiteleri ile karşılaşılabilir. Kilolu kişilerde ayrıca tendinit denilen ayak ve ayak bileği çevresindeki tendonların iltihaplanması, topuk ağrıları, eklem kireçlenmeleri ve buna bağlı ağrılar daha sık görülür.

TABANLIK KESİN ÇÖZÜM DEĞİL

Kimler tabanlık kullanmalı? Özellikle 35-40'lı yaşlardan sonra başlayan düztabanlık durumunda tabanlık kullanılması gerekiyor. Ayrıca basma bozuklukları, ameliyatla düzeltilememiş şekil bozuklukları, iki bacak arasında boy farkı olanlar ve diyabetik kişiler tabanlık kullanmalı. Tabanlıkların etkisi asla ameliyatların tedavi edici etkisiyle karşılaştırılamaz.
Estetik amaçlı ayak ameliyatı yaptıranlar var mı?
Ayağını inceltmek için bir sıra parmak ve tarak kemiklerini çıkartmaya varan işlemler uygulanıyor. Bence bunlar çılgınlık. Ayakta şekil bozukluğu ve çirkinliğe yol açan her türlü deformasyonu düzeltmek mümkün. Başparmak kemik çıkıntıları (halluks valgus) bunların başında geliyor. Bu ameliyatların estetik amaçlı yapılmasını tavsiye etmiyorum. Çünkü bu ameliyatlar kemikler kesilerek yapılır ve ameliyattan sonra hiç ağrısı olmayan bir ayakta ağrı ortaya çıkma riski vardır.

SIK GÖRÜLEN AYAK HASTALIKLARI
CMT:
Ayakta kas dengesizliğine yol açan nörolojik ve genetik bir hastalıktır. Çocuklukta şekil bozukluğu gelişmeye başlar. Çocuk yürürken sık sık düşebilir. Yaş ilerledikçe deformite de ilerler. Ayak iç kavisi derinleşir ve topuk içe doğru kayar. İleri olgularda parmaklarda deformasyon başlar. Erken tanı konup ameliyat edilebilirse başarı oranı çok yüksektir.
ROMATOİD ARTRİT: Ayak tutulumu ve buna bağlı ayak şekil bozuklukları çok sık görülür. Deformasyonlar kemik ameliyatları ile başarılı bir şekilde düzeltilebilir. Ameliyat, hastalık çok ilerlemeden yapılırsa daha iyi sonuç verir. Ayak ya da ayak bileğinin tutulan kısımlarına göre cerrahi müdahale yapılır. En çok parmaklar ve ayak bileği eklemi tutulur.
ESKİ KIRIKLARA BAĞLI DEFORMASYONLAR: En sık karşılaşılan eski topuk kırıklarıdır. Genellikle ameliyat edilmesi gereken kırıkların ameliyat edilmemesi veya yanlış ameliyat edilmeleri sonucunda olurlar. Ameliyatla ağrısız, düz basabilen bir ayak elde etmek mümkündür. Tedavi edilmemiş ayak bileği yaralanmaları da deformasyona yol açabilir.

ERİŞKİNLERDE DÜZTABANLIK OLUŞTURAN SEBEPLER
Aşırı kilo
Geçirilmiş ve iyi tedavi edilmemiş eski ayak ve topuk kırıkları
Kötü kullanım: Uygun olmayan ayakkabı, aşırı zorlamalar, travmalar...
Romatolojik hastalıklar
Diyabet

SAĞLIKLI AYAKKABI NASIL OLMALI?
Tabanı, şoku emebilecek özellikte olmalı.
Tabanı ayak kavisini desteklemeli.
Babet tarzında ince ve düztabanlı olmamalı.
Bir elinizle ayakkabının topuğunu, diğer elinizle de burnunu tutup ters yönlere çamaşır sıkar gibi çevirdiğinizde, ayakkabının orta kısmında aşırı dönme olmamalı.
Topuk kısmını iki parmak arasına alıp yanlardan sıktığınızda ezilmemeli, sert olmalı.
Burun kısmını altından tutup yukarı doğru büktüğünüzde; bükülme ayakkabının ortasından değil, burun kısmından olmalı.
Burnu dar ve topuklu olmamalı.
İlk giyildiği andan itibaren ayağı hiçbir şekilde sıkmamalı, zamanla açılması beklenerek alınmamalı.

YARIN: TEKNOLOJİ PARMAKLARA ZARARLI MI?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Estetik ayak ameliyatları çılgınlık!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN