Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp dostu bir bitki Boswellia

Afrika ve Hindistan'da birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Boswellia isimli bitki; kanserli hücrelerin çoğalıp büyümesini önlüyor. Boswellia; kalp ve beyin üzerindeki iyileştirici etkisiyle de dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Boswellia, asitli yapıya sahip bir bitkidir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Boswellia; Hindistan'da ve Afrika ülkelerinde, geleneksel tıpta kullanılıyor. Bitkinin yapısındaki asit; kanserli hücrelerin içinde yeni kan damarlarının büyümesini engelliyor. Bu şekilde tümörlerin büyüyüp çoğalması önleniyor. Boswellia'nın yağ özleri ise; sağlıklı ve kanserli doku arasındaki tümör baskılayıcı hücre canlılığını koruyor. Araştırmalar; Boswellia'nın kanser hücrelerindeki hasarı yüzde 90 oranında engellediğini gösterdi.

MUCİZEVİ ETKİLERİ VAR
Boswellia özleri; prostat kanserinde hücre büyümesi, çoğalması ve hasarı konusunda mucizevi etkiler gösteriyor. Bitki; prostat kanseri dışında mesane, rahim, kolon ve kemik iliği kanserlerinde de benzer etkilere sahiptir. Boswellia; Amerika'da yılda 1.5 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan aşırı 5-LOX aktivitesinin tedavisinde de kullanılıyor. Bitkinin özleri; 5-LOX isimli zararlı enzimin aktivitesini engelleyip yayılmasını yavaşlatıyor. Araştırmalar; kansere neden olabilen serbest radikallerle savaşan Boswellia'nın, kanserin yanı sıra kalp ve beyinle ilgili hastalıkları da olumlu etkilediğini ortaya koyuyor.

DEPRESYONA İYİ GELİYOR
Boswellia, antidepresan özelliği taşıyor. Bu bitkinin önemli bir bileşeni; beyin hücrelerinin hasar görmesini engelleyip nörolojik vakalarda yarar sağlıyor. Boswellia ile ilgili yapılan bir araştırmada; üç ay boyunca bu bitkinin verildiği 42 hastayla, plasebo verilen hastalar karşılaştırıldı. Boswellia özleri verilen hastaların, çeşitli rahatsızlıklara bağlı şikayetlerinde belirgin bir düşüş görüldü. Benzer bir araştırmada ise; fiziksel fonksiyon bozukluğu yaygın olan hastalarda da önemli ölçüde iyileşme görüldü.

KORTİZON SEVİYESİNİ DÜŞÜRMEKTE ETKİLİ
Prostatta oluşabilecek ufak bir şişlik, muhtemel bir tıkanıklığa neden olabilir. Prostat dokusunda zararlı 5-LOX enziminin aktivitesinin arttığı durumlarda Boswellia kullanılıyor. Bu özler; hem prostat kanserini, hem de prostat büyümesini önlüyor. Son zamanlarda glioblastoma gibi beyin tümörlerinin ve ödemlerinin tedavisinde; kortizon yerine yüksek doz Boswellia verilmesi tercih ediliyor. Bu sayede; beyin ödeminin azaldığı ve beyin fonksiyonlarının düzeldiği görüldü. Boswellia, kortizon seviyesini yüzde 50 düşürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp dostu bir bitki Boswellia
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN