Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırmızı et bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Giriş Tarihi: 29.11.2013 12:59

Güçlü bir bağışıklık sisteminin dengeli beslenme ile yakından ilgili olduğunu söyleyen Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, özellikle enfeksiyon kaynaklı hastalıkların yaşandığı kış aylarında, kırmızı et yemenin vücudun savunma mekanizmasını güçlendirdiğini söyledi. Gürbüz, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yarayan vitamin ve minarelerin kırmızı ette bol miktarda bulunduğunu da belirtti.

İnsan vücudunun farklı hücre, doku ve moleküllerden oluşan, bağışıklık sistemi adı verilen bir savunma mekanizması tarafından korunduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ümit Gürbüz, bu sistemde meydana gelebilecek bozukluklar sonucu ortaya çıkacak enfeksiyonların yaşam kalitesine de olumsuz etkileri olacağını iletti. Özellikle mevsimsel değimlerin yaşandığı dönemlerde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Gürbüz "Vücut direncinin korunmasında besin maddelerinin tüketim dengesi önemli rol oynuyor.

Bağışıklılık sisteminin etkin çalışmasının anahtarı dengeli beslenme" dedi. Gürbüz sözlerini "Yeterli ve dengeli beslenmeye ilave olarak, düzenli ve kaliteli uyku, yaş ve cinsiyet durumuna göre uygun ve sürekli egzersiz, hayata olumlu bakmak, sigara ve alkolden uzak durmak, ideal kiloya sahip olmak ve bunu korumak bağışıklık sistemimizi yani vücudumuzun savunma mekanizmasını olumlu yönde etkiler" şeklinde sürdürdü.

GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN PROTEİN TÜKETİMİ ÖNEMLİ

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde dengeli beslenme, özellikle de protein tüketiminin rolüne dikkat çeken Prof. Dr. Ümit Gürbüz "Kilo başına 1 gram düşecek şekilde protein alınması ve bunun en az yarısının hayvansal kökenli besin maddelerinden olması önemlidir. Et protein bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir ve kaliteli protein içerir. Dışarda alınması zorunlu olan esansiyel (temel) amino asitleri yeterli ve dengeli bir biçimde içerir dedi.

GRİP VE NEZLEYE KARŞI KIRMIZI ET

Mevsimsel değişimlerin yaşandığı bu günlerde özellikle A,E,C ve başta B12 olmak üzere vitamin ve demir, çinko, selenyum gibi mineral maddeleri tüketmenin önemine değinen Gürbüz "Bu vitamin ve mineralleri içeren besin maddelerinin yeterli alınması kış dönemi boyunca karşılaşabileceğimiz grip, nezle vb birçok enfeksiyondan korunmamızda yardımcı olacaktır.

Sofralarımızı oluştururken özellikle tüm aile bireylerinin bir arada bulunduğu yemek öğünlerinde sofralardan eti eksik etmemek önemlidir. Etle birlikte sebze yemekleri de ihmal edilmemelidir. Et yemeklerinin yanında brokoli, karnabahar gibi sebzeler garnitür olarak yer almalıdır. İçecek olarak da taze sıkılmış portakal, mandalina, greyfurt tüketilmelidir. Meyve tüketimi ise, yemeklerden yaklaşık 2 saat sonra yapılmalıdır" şeklinde konuştu.

VİTAMİNLERİN ÖNEMİ

A Vitamini: Sadece hayvansal dokularda bulunmaktadır. Kırmızı et, karaciğer, süt, peynir tereyağı ve yumurta en önemli kaynağıdır. Hem yeşil hem de sarı sebzeler önemli kaynaklarıdır.

E vitamini: Önemli antioksidanlardandır. Anne sütünde bolca bulunur. Kırmızı et, bitkisel ürünler ve yumurta önemli kaynağını oluşturur.

C vitamini: Bağışıklılık sistemini güçlendirir ve artırır. Demir emiliminde rol aldığından et ve et ürünleri ile birlikte tüketilmesi önerilir. Yetersizliği vücut dokularının yıkımı ile sonuçlanır.

Pridoksin (B6): Yetersizliği bağışıklık sisteminin baskılanmasına, sinir sistemi bozukluklarına ve anemilere neden olur. Bitkisel ve hayvansal besinlerde yer alır.

Siyanokobalamin (B12): Organizmada birçok fonksiyonunun yanı sıra, folik asit seviyesinin korunmasında ve bağışıklılık sisteminde rol alır. Kırmızı et, balık, yumurta, tavuk, süt ve süt ürünleri önemli kaynaklarıdır.

Selenyum: Antioksidan etkili E vitamini ile birlikte hücrenin zarar görmesini engeller. Yaşlanma kanser, katarakt, hücre zedelenmesi gibi durumlarda koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir. Proteince zengin besinler en önemli kaynağını oluşturmaktadır. Bunlar arasında et ve deniz ürünleri ilk sırada yer almaktadırlar.

Demir: Bağışıklılık sistemi için oldukça gereklidir. En iyi kaynak karaciğer olmakla birlikte kırmızı et, deniz ürünleri ve yumurta sarısı en önemli kaynağıdır. Et özellikle sebzelerle birlikte tüketildiğinde bitkilerdeki demirin kullanımını da olumlu yönde etkilemektedir.

Çinko: Hücre enzim sisteminde rol alır. Dolayısıyla bağışıklılık sistemi için gereklidir. Kırmızı et, deniz ürünleri, et yumurta, tahıl ve kuru baklagiller önemli kaynağıdır. Hayvansal besinlerdeki çinkonun emilimi bitkisel olanlara göre daha yüksektir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı et bağışıklık sistemini güçlendiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN