Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boş yere antibiyotik kullanıyoruz

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Almaç, antibiyotiklerin grip ve soğuk algınlığında hiçbir etkinliği olmadığını, insanların boş yere kullandıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 3.12.2013 13:52
Almaç, kışın yaklaşmasıyla grip ve soğuk algınlığının birbiriyle karıştırıldığına dikkati çekti. Nezle veya soğuk algınlığının nispeten daha hafif ve ayakta geçirilebileceğini, gribin ise biraz daha ağır seyrettiğini vurgulayan Almaç, "Bu ağır hastalığa halk arasında 'paçavra hastalığı' da denir. Hakikaten insanı yatıran, bütün vücudu çok kıran bir hastalık. Etkenleri farklı virüsler, böyle bir ayrım var arada. Grip ve soğuk algınlığının ortak tarafları da var. İkisi de virüslü ama farklı virüsler" diye konuştu.

Almaç, söz konusu hastalıkların meteorolojik koşulların dengesizliği, iş, okul ve alışveriş merkezlerinde sıkışık yaşama zorunluluğundan kaynaklandığını ifade ederek, şunları anlattı:

"Değişen hava koşullarına adapte olmalılar. Yani öyle bir durumdur ki gece evin içi soğuktur, gündüz birden güneş çıkar, ısınır. Bu sefer dışarıya ince kıyafetlerle çıkarlar, yağmur başlar. İnsanlar kendilerini soğuğa karşı koruyacak tedbirler almalı. Olabildiğince bulaşmayı engelleyecekler. Okul, iş yeri ve büyük alışveriş merkezlerinde vatandaşlarımızın çok dikkat etmesi gerekiyor. Yürüyen merdivenlerin kenarına tutunursunuz ama biraz önce oraya gripli biri dokunmuş olabilir. Onun için ellerimizi olabildiğince bu tür ortak şeylerden uzak tutmaya gayret edelim. El temizliğini sık sık yapmalıyız.

Maske ve eldiven kullanmak kolay işler değil. Pratikte de çok yapılacak bir şey değil. Nezleli bir kişi maske takarsa bulaşmayı biraz engelliyor, tavsiyedir ama nezleli hiçbir kişi bu yükü kaldırmıyor. C vitamini, yeşil sebze ve meyve tüketmek çok iyi gelir. Özellikle narenciye çok zengin, biraz bol yemek hakikaten tavsiye edilebilir."

"GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞINDA ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN"

İnsanların antibiyotik kullanma gibi yanlışa düştüğüne işaret eden Almaç, antibiyotiğin en çok grip ve soğuk algınlığında kullanıldığını söyledi.

"Antibiyotik' dediğimiz ilaçların bu söylediğimiz hastalıklarda hiçbir etkinliği yok, boştan yere kullanmış oluyoruz" diyen Almaç, "Antibiyotiğin 'virüs' dediğimiz bulaşıcı hastalıklarda yeri yok. Ne zaman yararı var? Grip veya nezle 5-7 gün uzuyor, iyileşmiyor, bu sefer ateş yükseliyor, hastalık tablosu değişiyor. O zaman 'komplikasyon' diyoruz. Orta kulak iltihabı, bronşit ve sinüzit ortaya çıkabiliyor. İşte o zaman 'bakteri' dediğimiz diğer etkenler devreye girmiş oluyor, bu bakterilere de antibiyotik kullanılması o zaman gerekebiliyor" ifadesini kullandı.

Almaç, bunun 100 gripli hastadan 5 veya 10'unda ortaya çıkabileceğine dikkati çekerek, hekimin komplikasyon geliştiğini düşüncesiyle antibiyotik verebileceğini ama burun tıkanıklığı, öksürük, ses kısıklığı gibi nezle ve soğuk algınlıklarında oluşabilecek yakınmalarda buna yer olmadığını savundu. Almaç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hekim diyor ki 'Belki virüs değildir, bakteriyeldir. Şimdi komplikasyon çıkar. Sonradan antibiyotik kullanma gereksinimi doğabilir. Ben yazayım, nezleyse de gripse de.' Maalesef böyle kolaycı bir yaklaşım var hekimlerimizde. Düşünmeden, taşınmadan, bilgisini kullanmadan yığılmış hastalar da olursa bir an önce halledebilmek için antibiyotik yazıyor. Bu tür hastalıklar ilaç kullanmadan kendiliğinden 4-5 günde ortadan kaybolabilir. İstirahat etmek iyidir tabi ama ayakta hafif geçirenler de var. Biraz sıvı fazla alacak.

Bitki çayları tavsiye edilir. Ateşimiz yüksekse ateş düşürücü ağrı giderici ilaçlar var. Bunlardan kullanılabilir. Burnumuz çok tıkalıysa burun açıcı spreyler var. 3-5 gün maksimum sıkabilir. Sıcak buhar soluyabilir. Tavuk suyu çorba da en çok tavsiye ettiğimiz yiyecek türlerinden. Kendinize biraz iyi bakacaksınız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boş yere antibiyotik kullanıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN