Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzüne botoks yaptıranlar ellerini de hissetmiyor

Botoksun dokunma hissini olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Araştırmadaki denekler, kasları kısa süreliğine felç eden botokstan ellerini hissedemedi

Giriş Tarihi: 3.12.2013
Kırışıklıkları gidermek için genellikle kozmetik alanında kullanılan botoks, dokunma hissini olumsuz etkileyebiliyor. Kasları geçici süre felç eden botoks elleri hissetmeyi engelleyebiliyor. Zürich Kantonu Etik Komitesi denetiminde 40 gönüllü üzerinde yapılan çalışmalar, botoksun dokunma hissiyatını olumsuz etkilediğini ortaya koydu. Yaş ortalaması 32 olan 15'i kadın 5'i erkek gönüllüye alnındaki kırışıkları gidermek için botoks uygulandı. Aynı yaş ve cinsiyette başka 20 gönüllüye ise herhangi bir uygulama yapılmadı. 14 doz botoks enjekte edilen gönüllülere 6 hafta sonra belirli aralıklarla ölçümler yapıldı. Yaptıkları testler sonucunda da botoks yaptıran gönüllüler yüzlerine dokundukları zaman ellerini hissetmedi. Deney sırasında beynin uyarı aktivitesinin 3 botuylu filmi de çekildi. Sağ başparmak uyarıları EEG'ler ile ölçülen sağ baş parmak uyarılarının beynin her iki yarım küresinde de azaldığı görüldü. Uzmanlar, el ve yüzün dokunma duyusu arasında bir bağlantı olduğunu, ciddi yaralanmalarla yüz ve el hareketleri olumsuz etkileniyor. Eliniz kesildiğinde veya el hissini kaybedince yüz de etkileniyor.

Doç. Dr. Serdar Dağ (NÖROLOG):
Botoksun etkisi, kaslarda geçici felç yapmasıdır. Aslında botoks bir nöroloji ilacıdır. Anormal kasılma ile giden nörolojik hastalıklarda kasları felç ederek anormal ve fazla kasılmayı kontrol altına almak için uygulanır. Estetikte kasları felç ettiği için kırışıklık tedavisinde geçici süre için uygulanır. Yüze yapıldığı zaman kaslar geçici felç olacağı için his azalır, his azaldığı için de elimizi hissetmeyiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzüne botoks yaptıranlar ellerini de hissetmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN