Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kunduracı göğsü olan yüzmek bile istemiyor

Doç. Dr. Gökhan Hacıibrahimoğlu, göğüs duvarında yapı bozukluğu olan kunduracı göğüs hastalığının çocukları yalnızlaştırdığını söylüyor: Çocuklar, bu hastalık yüzünden beden eğitimi dersinden ve yüzmekten kaçınıyor

Giriş Tarihi: 4.12.2013
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Hacıibrahimoğlu; kunduracı ve güvercin göğsü deformiteleri hakkında bilgiler verdi...
Göğüs duvarı yapı bozuklukları nelerdir?
Bu bozuklukları üçe ayırabiliriz. Bunlardan ilki; göğüs ön duvarının içeriye çökük olduğu kunduracı göğsü dediğimiz, 'Pectus Excavatum'dur. Diğeri güvercin göğsü dediğimiz göğüs ön duvarının dışarıya doğru çıkık olduğu 'Pectus Carinatum'dur. Ayrıca iman tahtası ve kaburgalardaki çeşitli bozukluklar ile göğüs ön duvarındaki kasların yokluğuna bağlı olarak ortaya çıkan bazı doğumsal deformiteler de vardır. Mesela Poland sendromu dediğimiz göğüs ön duvarındaki kasın olmaması bu tür çeşitli şekil bozukluklarına sebep olan deformiteler arasındadır.
Güvercin göğsü ile kunduracı göğsü aynı mıdır?
Değil ama ikisi de doğuştan olan rahatsızlıklardır; bir tanesi içeriye doğru bir çöküklük (kunduracı göğsü), diğeri ise dışarıya doğru bir çıkıklıktır (güvercin göğsü). İkisinin de hem tıbbi olarak, hem de kozmetik olarak farklılıkları var.

KALP SORUNLARI YARATIYOR


Hangisi daha çok görülüyor?
Kunduruca göğsü daha sık görülüyor ve erkek çocuklarda daha fazla rastlanıyor. Kunduracı göğsü; çeşitli kalp problemlerine neden olabiliyor. İçeriye çökük olduğu için göğüs ön duvarındaki kemiğin kalbe bası yapmasına yol açıyor. Bu da kalpte çeşitli ritim bozuklukları, akciğerde solunum problemleri, hatta astıma yakalanmaya neden olabiliyor.
Bu rahatsızlığın nedenleri nedir?
Bu rahatsızlıkların konjenital olduğu, yani doğuştan olduğu biliniyor. Genellikle ailede, anne-babada ya da daha geride ailede birinde varsa ortaya çıkma ihtimali artıyor.
Göğüs deformitelerinin ne gibi fiziksel etkileri oluyor?
Özellikle kunduracı göğsü deformitelerinde; çocuğun yaşı büyüdükçe, göğüs duvarındaki içe çöküklüğe bağlı olarak kalp ve akciğer problemleri yaşanıyor ve efor kapasiteleri azalıyor. Çocuklar spor yaparken çabuk yoruluyorlar. Ayrıca, yapısı bozulmuş kıkırdak; kaburgada ve sol meme bölgesinde ağrıya neden olabiliyor.

BOKS HARİÇ HER SPOR SERBEST

Ameliyat olan çocukların kaburgaları çok esnek olduğu için ameliyat esnasında yapılan işlem herhangi bir zarar vermiyor.
Ayrıca ameliyat olan çocuklar, üç gün içinde hastaneden taburcu ediliyor, üç ay içinde ise normal yaşamlarına dönebiliyorlar. Bu süreden sonra bu çocuklar boks hariç istedikleri herhangi bir sporları yapabiliyorlar.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kunduracı göğsü olan yüzmek bile istemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN