Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havuç ve yeşil çay cildi korur

Cilt kanserinde en etkin tedavi yöntemi cerrahidir. Kanserden korunmak için domates, havuç ve yeşil çay gibi gıdalar da tüketmelisiniz

Cilt kanserleri; melanom ve melanom dışı cilt kanserleri olmak üzere ikiye ayrılıyor. Melanom dışı deri kanserleri de ikiye ayrılır; bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom.

RADYOTERAPİ UYGULANABİLİR

Cilt kanserinin tedavi yöntemleri arasında ilk sırayı cerrahi alıyor. Cerrahi ile tedavi oranı yüzde 95'e kadar ulaşıyor. Bu oran; cerrahi sınırlar temiz olduğunda yüzde 99'a çıkabiliyor. Cerrahi ile tedavi yönteminde; tümörün büyüklüğü, tipi, yeri ve nüks (tekrar eden) tümör olup olmaması önemli faktörlerdir. Tümörü temizleme sınırı 2-5 mm arasında değişiyor. Tümör varsa kanserin yenilenme oranı yüzde 40'a yaklaşıyor. Tümörün büyüklüğü eğer cerrahiye uygun değilse; radyoterapi uygulanabilir. Lazerin de son zamanlarda tedavide faydalı sonuçlar verdiği saptanmıştır.

KEMOTERAPİ MÜMKÜN

Kriyocerrahi tekniği ise; tümörün -40 dereceye kadar sıvı nitrojen kullanılarak dondurulması şeklinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ameliyat olmayı istemeyen hastalar için uygun bir seçenektir. Tümör cerrahi ve radyoterapi sınırlarını aşmışsa, kemoterapi de uygulanabilir. Tümör küçültülürse, bunların ardından diğer tedavi yaklaşımlarına geçilebilir.

HER GÜN BİR BARDAK DOMATES SUYU İÇİN
Betakaroten içeren besinler; cilt kanserinden korunmak için faydalı gıdalar arasındadır. Günde bir bardak domates suyu tüketilmesi, havuç salatası yenmesi veya günde yarım bardak havuç suyu içilmesi; cilt kanserinden korur.
Araştırmalar; ananas, selenyum, E vitamini ve C vitamininin cilt kanseri oluşumunu yavaşlattığını gösteriyor.

GÜNEŞE ŞAPKASIZ ÇIKMAMALISINIZ
09.30-17.00 arasında güneşe çıkmamalısınız.
Güneşe çıkarken daima organik bir nemlendirici kullanmanız gerekiyor.
Koruyucu olarak zeytinyağı, at kuyruğu, papatya karışımıyla cildi nemlendirebilirsiniz. Araştırmalar; zeytinyağının yaşlılığa bağlı olan cilt kanserlerini gerilettiğini kanıtladı.

NAR KANSERDEN KORUYOR

Yazın şapkasız ve güneş gözlüksüz güneşe çıkmayın. Özellikle kulak memelerini, kulakları ve burnu örtecek bir şapka giyilmesi gerekiyor.
Hondoras Ormanları'nda yetişen Kalawalla adlı bitki; cilt kanseri riskini büyük oranda azaltıyor.
Araştırmalar; nar suyunun cilt kanserlerini azalttığını gösteriyor. Biberiyenin de cilde faydalı olduğu kanıtlandı.

MUTLAKA D VİTAMİNİ TAKVİYESİ YAPTIRIN
Burdog root adlı Afrika'da yetişen bitkinin, cildin sağlığını koruduğu ve cilt kanserlerini önlediği kanıtlandı.
D vitamini, bazı cilt kanserlerine karşı koruyucu özelliğiyle biliniyor.
Yeşil çayın tüketilmesinin (günde en az iki-üç bardak) ve aynı zamanda lokal olarak da yeşil çayın vücuda sürülmesinin de etkili olduğu iddia ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havuç ve yeşil çay cildi korur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN