Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şaşılığın çözümü bulundu

Giriş Tarihi: 10.12.2013 15:44 Güncelleme Tarihi: 10.12.2013 15:45

Opr. Dr. Mü­rüv­vet Tü­zü­nalp, fel­ce bağ­lı şa­şı­lık­lar­da bo­toks te­da­vi­si­nin ço­cuk­lar­da ge­nel anes­te­zi, ye­tiş­kin­ler­de lo­kal anes­te­zi ile ya­pı­la­bil­di­ği­ni söy­le­di.

Opr. Dr. Mürüvvet Tüzünalp, normal tedavilerinde hastanın gözündeki kaymanın cerrahi müdahaleyle düzeltildiğini hatırlattı. Göz kası felçlerine bağlı olarak meydana gelen şaşılıkların tedavisinde gözde çalışmayan bir adalenin bulunduğunu belirten Opr. Dr. Tüzünalp, "Ameliyatla veya la sağlam adaleyi zayıflatarak bu duruma çözüm bulmaya çalışılır" dedi.

Tüzünalp, kasın içerisine EMG cihazına bağlı iğne ile girildiğini, bu şe-kilde gözün hareketine kısmen de olsa katkı sağlanmaya çalışıldığını anlattı. Geçici de olsa bir dönem için gözdeki kaymanın düzeltildiğini ifade eden Opr. Dr. Tüzünalp, "Felçli kasın siniri yenilenene kadar çift görmeyi azaltır. Bu etki yaklaşık 4 ay kadar sürer. Botoks etkisini yitirmesinin ardından yeniden yapılabilir" ifadesini kullandı.

Dikkatsizce yapılan botoks enjeksiyonunun gözün delinmesine neden olabiliceğine vurgu yapan Tüzünalp "Kas içerisinde kanama olabilir. Bu nedenle botoksla tedavi göz hekimleri tarafından yapılmalı" dedi.

Kaynak: Bugün

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şaşılığın çözümü bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN