Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yaşamaz' denilen parmak bebek şimdi 6 yaşına girdi

Giriş Tarihi: 10.12.2013

24 haftalık ve 400 gram ağırlığında dünyaya gelen, 120 gün kuvözde kalıp 5 ameliyat geçiren Durukan bebek, şimdi 120 santim ve sağlıklı bir çocuk

İstanbul'da 400 gram dünyaya gelen, doktorların "yaşamaz" dediği parmak bebek, 6 yaşına bastı. 120 gün kuvözde kalan Durukan, bugüne dek 5 ameliyat geçirdi. Malatyalı Yasemin ve Bayram Coşkun çifti, 2007'de bebekleri olacağı haberini aldıklarında mutluluğun en büyüğünü yaşadı. Ancak genç kadın 24 haftalık hamileyken aniden rahatsızlandı. Hastaneye kaldırılan Coşkun'a 'doğum erken başlıyor' denildi.

400 GRAM DOĞMUŞTU

Malatya ve çevre hastanelerde boş kuvöz olmadığı gerekçesiyle anne adayı, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Ambulans uçak ile İstanbul'a getirilen genç kadın, 400 gram ağırlığında "Durukan" bebeği dünyaya getirdi. Akciğerleri gelişmemiş ve solunum yapamaz halde olması nedeni ile Durukan bebek, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yaklaşık 120 gün solunum cihazına bağlı olarak kaldı. Bu süre içerisinde Durukan bebek, bin 300 grama ulaşınca hastaneden taburcu olarak evde bakıma alındı. Evde steril bir ortamda bakımı yapılan Durukan bebek, bin 900 grama ulaşınca önce sağ fıtık, 2 hafta sonra sol fıtık ameliyatı oldu. 1.5 yaşında ise önce inmemiş sağ testis, ardından ise sol testis ameliyatı oldu. 3 yaşına geldiğinde de geniz eti ameliyatına alındı.

"HEP KONUŞTUK"
Mucize gibi yaşam mücadelesini kazanarak hayata tutunan Durukan bebek, şimdi 6 yaşında bir öğrenci oldu. Anne Yasemin Coşkun, yaşama sevinci ve azmini Durukan'a daha karnında iken aşıladığını belirterek, "Eşim ve ben çocuğumuzu 'güçlü, şerefli ve yüce insan' diyerek karnımdayken hep sevdik. Doğduktan sonra ise doktorlar 'yaşamaz' dedi ama biz sürekli kuvözünün başında yaşayacağına inanarak oğlumuz ile konuştuk. Ona sürekli sevgimizi anlattık. Yaşama tutununca doktorlar da inanamadı. Çünkü bu kadar küçük kiloda dünyaya gelen başka bebeğin olmadığını söylediler. Şu anda 6 yaşında, 120 cm ve sağlıklı bir çocuk" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yaşamaz' denilen parmak bebek şimdi 6 yaşına girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN