Sofranızdan eksik etmeyin

Giriş Tarihi: 12.12.2013 15:23 Güncelleme Tarihi: 12.12.2013 15:23

Zayıflamak istiyor, bağışıklığım kuvvetlensin, bağırsaklarım düzenli çalışsın diyorsanız mercimeği sofranızdan eksik etmeyin.

Kurubaklagiller sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı. Hele mercimek tam bir şifa kaynağı. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya yeşil mercimeğin olağanaüstü özelliklerini şöyle sıraladı:

*İyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Besinlerin ısı etkisi dediğimiz bir mekanizma ile metabolizma hızını hafif artırır. Sindirime bağlı harcanan enerji artacağı için kilo verme sürecinde harika etki gösterir.

*Bitkisel karbonhidrat kaynağıdır. Yani vücuda kaliteli şeker verir. Zayıflarken beslenmede günlük alınan kalori azaltılır. Eğer kişi tek yönlü besleniyorsa yeterli şeker alamadığı için buna bağlı halsizlik, yorgunluk, bitkinlik yaşayabibilir. Oysa salatalarına ekleyeceği 2 yemek kaşığı kadar haşlanmış vücuda yeterli şekeri verir ve diyete bağlı bu semptomların görülme durumu azalır.

*Lif kaynağıdır. Lifler bitkilerin hücre duvarında olan bileşenlerdir. Beslenme ile mideye girdiklerinde şişerler ve hacim oluştururlar. Bu durumda da az yemeye bağlı acıkma hissi azalır yani daha tok kalarak diyete uyum süreci kolaylaşır. Mercimek bağırsaklarda ilerlerken bağırsak hareketlerini artırır. Iyi bir metabolizma iyi bir boşaltım sisteminden geçer. Boşaltım sisteminin iyileşmesi zayıflamayı kolaylaştırır.

*Mercimek vücutta kısmi östrojen etkisi gösteren ilaç gibi bir besindir. Menopoz semptomlarını hafifletir. Meme, rahim kanseri gibi hormon bağımlı kanserlerden korur. Ancak bu hastalıkların tanısını alan hastaların bu yiyecekten kaçınmasında fayda var, çünkü kısmi östrojen etkisi bu hastalıklara iyi gelmez.

*İyi bir demir kaynağıdır aynı zamanda. Özellikle yumurta veya kıyma ile birlikte pişirilmesi demir açısından daha da zenginleştirir. Yanında bol limonlu bir salata ile tüketilmesi demirin vücutta daha iyi kullanılmasını sağlar.

*Potasyum oranı yüksektir. Bu özelliği tansiyonu düşürür ve dengeler. Kiloya bağlı tansiyonu olanlarda çok etkilidir. Hem zayıflatır hem tansiyonu düşürür.

*Kolesterol içeriği sıfır olan bir protein olduğu için kolesterol yüksekliği olanlar güvenle kullanabilir.

Kaynak: Bugün

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sofranızdan eksik etmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN