Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençler tamamlayıcı tedaviye yöneliyor

Giriş Tarihi: 20.12.2013

Tamamlayıcı ve alternatif tıbba olan ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle sosyo-ekonomik düzeyi yüksek ve genç hastalar alternatif tıptan yararlanıyor

Endüstrileşmiş ülkelerde alternatif ve tamamlayıcı tedavilerin kullanılma oranı yüzde 25 ile 50 arasında değişiyor. Araştırmalar; alternatif tamamlayıcı terapi uygulayan doktorlara başvuru sayısının, 629 milyon olduğunu gösteriyor. Bu rakam, tüm ABD'de çocuk doktorlarına giden hasta sayısını aşıyor.

MOTİVASYONLARI YÜKSEK

Kanser hastalarının; alternatif ve tamamlayıcı terapileri uygulama oranı, kanser tipine göre değişiyor. Araştırmalar; meme kanseri hastalarının, alternatif tedaviye başvurma oranının yüzde 80 olduğunu gösteriyor. Baş ve boyun kanseri hastalarında ise bu oran yüzde 25'e kadar düşüyor. Bilimsel çalışmalar; alternatif ve tamamlayıcı terapilerin Kafkas veya Hint-Avrupalılar tarafından kullanıldığını gösteriyor. Ayrıca bu tedavi yöntemini; orta ile yüksek sosyo-ekonomik statüde, yüksek motivasyona sahip ve terapilerde aktif rol almak isteyen hastalar tercih ediyor. Söz konusu ispatlanmamış terapilerin kanseri gerçekten tedavi edebileceğine inanan hastalar, çoğunlukla genç kuşaktan.

SAĞLIK FELSEFESİ VAR

Aynı araştırma; diyet takviye ürünlerinin; meme kanseri hastalarının yüzde 80'i tarafından kullanıldığını gösteriyor. Çalışmalar; meme ameliyatı olan kadınların ise yüzde 28'inin alternatif beslenme terapisine yöneldiğini ortaya çıkardı. Ayrıca sağlık konusunda kapsamlı bir felsefeye sahip olanların yüzde 46'sının alternatif ve tamamlayıcı terapilere başvurduğunu gösteriyor. Bir araştırmaya göre; beyin tümörü teşhisi konulan hastaların çoğu vitamin ve bitkisel tedavi kullanıyor.

ZİHİNSEL ENERJİ DÜZEYİ YÜKSELİYOR
Kanser teşhisi konulmuş hastalar; genellikle hastalıklarını kontrol etmek için tatsız ve tanıdık olmayan birtakım tedavi yöntemleriyle karşı karşıya kalıyor. Bir araştırma; geleneksel tedavi metotlarından duyulan memnuniyetsizliğin, alternatif ilaçların kullanımına neden olmadığını belirtiyor.

GELENEKSEL YÖNTEME İNANMIYOR

Ancak farklı çalışmalara göre; alternatif terapilere başlayanlar, geleneksel tedavi kapsamında en iyi sonuç verecek yöntemin kendilerine uygulandığına inanıyor. Bu hastalar; alternatif terapilerin, tedavilerine yardımcı olduğunu, bedensel ve zihinsel enerji düzeylerini yükselterek geleneksel tedaviye takviyede bulunduğunu öne sürüyor.

ALTERNATİF TIBBIN TERCİH NEDENLERİ
Geleneksel terapilerden memnun olmama
Kanser tedavisinde kullanılan geleneksel yöntemlerden korkma
Tedaviye olan inancın yanı sıra fiziksel, duygusal iyiliği de sağlayacağına olan inanç
Acı, rahatsızlık, ağrı gibi emarelerin yok olması
Sağlık durumunun üzerinde kontrol sağlamak
Terapide aktif rol almak

KİMLER DAHA OLUMLU BAKIYOR?
Pediatrik kanser hastaları
Göğüs kanseri ve beyin tümörü olan hastalar
Geleneksel tedavi görenler
Sağlık durumu kötü olanlar
Bütünlük içerisinde bir sağlık felsefesi olanlar
Yaşça daha genç hastalar
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençler tamamlayıcı tedaviye yöneliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN