Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kolesterole karşı her gün bir elma...

Oxford Üniversitesi araştırdı: Günde bir elma yüksek kolesterolü düşürüyor. 50 yaş üstünde günde bir elma yemek İngiltere'de yılda 8 bin 500 ölümü engelliyor

Giriş Tarihi: 31.12.2013
Faydaları saymakla bitmeyen elmanın, kolesterolün düşmesini sağladığı da ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara göre günde bir elma yiyenler, günde bir statin yani kolesterol düşürücü ilaç alanlarla aynı damar yapısına sahip... Oxford Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından yapılan ve British Medical Journal'da yayımlanan araştırmaya göre, 50 yaş üstündeki kişilerin günde bir elma yemesi halinde yılda 8 bin 500 ölüm engellenebiliyor.

5 MİLYON KİŞİ HAP ALIYOR
İngiltere'de 5 milyon kişinin kolesterol düşürücü hap kullandığı belirtilirken, birçok insan bunu bir kalp hastalığını önlemek için alıyor. Buna öncül önlemler deniyor. Geri kalanlar ise bir kez kalp krizi geçirmiş kişiler ve ikincil önlem olarak bu hapları kullanıyor. Statin adı verilen kolesterol haplarının etkilerinin kalp krizi geçirmiş olanlarda yüksek olduğu düşünülüyor ancak hiç kriz geçirmemişlerdeki etkisi tartışmalı. Araştırmayı yürüten uzmanlar, bunun yerine günde bir elma yemek gibi basit yaşam alışkanlıkları yerleştirmenin alternatif bir çözüm olduğunu düşünüyor.

İLACI BIRAKMADAN ELMA YEMEYİ ÖNERİYORUM
Prof. Dr. Mete Alp / Kartal Koşuyolu Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi: Elma ilacın yerine bir alternatif yöntem olarak düşünülemez. Ama kolesterolü yüksek olanlara elma ve meyve yemenin faydaları yadsınamaz. Elmanın; içerdiği pektin ve diğer maddelerin bağırsakta bağlama yaparak kolesterol moleküllerini azalttığı, kolesterolün karaciğerden geçişini azalttığı yönünde görüşler var. İlaç verilmiş bir insanın ilacı bırakıp elma yemesini değil, ilacın yanında elmasını da yemesini öneriyoruz.
Kolesterol düşürür ve kanserden korur
Dr. Ece Hattat / Hattat Klinik Sağlık Departmanı Direktörü: Öncelikle elma; içerdiği C vitamini ve flavonoidler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirir, kalp damar sağlığınızı korur, kansere karşı etkilidir. Bir diğer etkisi ise içerdiği fenoller sayesinde kötü kolesterolü (LDL) düşürmesidir. 160 kadın üzerinde gerçekleştirilen bir çalışmaya göre; 6 ay boyunca günde 75 gram kuru elma yiyen kadınlarda, hem LDL kolesterol seviyesi azalıyor, hem de iyi kolesterol (HDL) düzeyi artıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolesterole karşı her gün bir elma...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN