Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz diyeti karaciğeri koruyor

İleri yaşlarda görülen karaciğer kanserinden korunmak için alkol ve sigaradan uzak durmak gerekiyor. Uzmanlar; karaciğer kanseri olan hastalara Akdeniz diyeti ile beslenmelerini tavsiye ediyor

Güney Afrika ve Güneydoğu Asya'da sık rastlanan karaciğer kanseri; metastatik ve primer olmak üzere ikiye ayrılıyor. Tıp dilinde hepatosellüler karsinom (HCC) olarak adlandırılan primer kanser türü, karaciğer tümörlerinin yüzde 85-90'ını oluşturuyor. HCC; Amerika'da 100 binde beş oranında görülüyor. Her yıl 1 milyondan fazla insanın bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiği varsayılıyor. Primer karaciğer kanserinin; Çin ve Tayland'ta görülme sıklığı ise 100 binde 115'tir. Hastalığın risk faktörleri arasında; siroz, ailede HCC görülmesi, ilerleyen yaş, aflatoksin (özellikle kırmızı biberde ve fındıkta bulunan bir çeşit küf zehri) ve alkol yer alıyor. Genellikle sirozlu karaciğerde gelişen HCC'nin önemli risk faktörlerinden birinin ise Hepatit C olduğu belirtiliyor. Ayrıca doğum kontrol hapları, sigara, aşırı yağlı yemek ve katkı maddeleri de HCC için risk oluşturuyor.

BESLENME ÖNEMLİ

Karaciğer kanserinin teşhisinde en önemli bulgu; karaciğerin büyük ve üzerinin nodüllü olarak ele gelmesidir. Hastalar genellikle, karınlarında şişkinlikten şikayet edip sıvı toplanması nedeniyle doktora başvuruyor. Alkol ya da virüse bağlı olarak kronik karaciğer hastası olanlardan, altı ya da 12 aylık aralıklarla; ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans taramaları isteniyor. CA 19.9 ve bilirubin değerlerine de bakılıyor. Ayrıca karaciğer fonksiyon testleri takip ediliyor. Karaciğer kanserinin tedavisi sürecinde, beslenme düzenine özen göstermek gerekiyor. Hastalığın seyrini yavaşlatan bitkilerin başında milk thistle, yani deve dikeni sütü yer alıyor. 4 bin senelik geçmişi olan bitki; sirozlarda ve karaciğer kanserlerinde çok fayda sağlıyor. Bu tip hastalara, Akdeniz diyeti de tavsiye ediliyor.

NAR KANSERİ ÖNLÜYOR

Hastanın safra yollarını rahatlatmakta karahindiba çok etkili oluyor. Araştırmalar; soya yağının da faydalı olduğunu gösteriyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde ise; ahududunun, tümör hücrelerini inhibe ettiği ve tümörü küçülttüğü ortaya çıktı. Karaciğer kanseri hastalarına fayda sağlayan bitkiler arasında yeşil çay da yer alıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma; zerdeçal ve narın da faydalı olduğunu gösteriyor.

HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI
Karaciğer kanseri hastalarına genellikle yağsız bir beslenme düzeni öneriliyor. Karındaki sıvı toplanmasına bağlı olarak, hastanın elektrolit durumunun dengelenmesi gerekiyor.

EV YOĞURDU YARARLI

Hastalar; yağsız ev yoğurdu, hindi ve balık eti tüketmeli. Yağ olarak da sadece zeytinyağı kullanılmalı. Bazı araştırmalar; zeytinyağının tümörü yok ettiğini gösteriyor.
Aflatoksin içermeyen ve çok iyi şartlarda yetiştirilmiş olan yer fıstığı da, bu hastalığa iyi geliyor.

AMELİYATLA TEDAVİ EDİLİYOR
Erken evrede tespit edilen HCC'nin kesin tedavisi, cerrahidir. Karaciğere uygulanacak rezeksiyon (bir bölümünün çıkarılması), tümörün büyüklüğüne, lenf bezlerinin zayıflığına ve tümörün damarsal yapılara yakınlığına bağlıdır. Bazı vakalarda; tümöre ultrasonografi rehberliğinde alkol enjekte etmek ya da tümörü dondurmak, küçük tümörlerde başarılı sonuçlar vermektedir. Hastalığı ilerleyen kişilerdeki 5 santimetreden küçük tümörler için, radyofrekans (RF) yöntemi de uygun bir tedavi seçeneği olabilir. 3 santimetreden küçük olan tümörlerde 'cyberknife' (uzay neşteri) denilen uygulama da etkili sonuç verebilmektedir. Tümör çapı ve sayısı, hastalığın nüksetme olasılığında en önemli kriterdir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz diyeti karaciğeri koruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN