Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Melis ve Berk'ten güzel haber

Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi'nde tedavi gören ve geçtiğimiz günlerde nakil olan lösemi hastası 8 yaşındaki Melis'e yeni kemik iliğinin tuttuğuna dair ilk işaretler alındı.

Giriş Tarihi: 8.1.2014 11:27 Güncelleme Tarihi: 8.1.2014 11:28

Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan ve mermer kemik hastalığıyla mücadele eden 4 aylık Berk bebek için ise uygun donörün konfirmasyon işlemleri başlatıldı, kemik iliğinin en geç gelecek ay nakledilmesi planlanıyor.

Ege Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Pediatrik Kemik İlik Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Savaş Kansoy, 20 Aralık'ta Almanya'dan gelen kemik iliği hücresinin nakledildiği Melis'in sağlık durumunun çok iyi gittiğini belirtti.

Transplant (nakil işlemi) sonrasında iyi bir geçiş dönemi yaşadıklarını dile getiren Kansoy, "Herhangi bir olumsuz olayla karşılaşmadık. Bugün de yeni kemik iliğinin tutma işaretlerini biraz aldık. O da umut veriyor. Hafta başına kadar yeni kemik iliğinin tutma derecesini görebileceğiz" dedi.

BERK DE ŞUBAT AYINDA NAKİL OLACAK

Prof. Dr. Savaş Kansoy, Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki osteopetroz hastası 4 aylık Berk bebek için de uygun vericinin Almanya'da bulunduğunu ve ilk belirlemelere göre 10'da 9 uyum sağlandığını söyledi.

Onaylama olarak bilinen konfirmasyon sonucunun henüz gelmediğini de aktaran Kansoy, gerekli şartlar sağlandığı takdirde şubat ayının ortasında Ege Üniversitesi'nde transplantasyon işleminin gerçekleştirileceğini dile getirdi.

İKİ AİLE İKİ MUTLU HABER

Sosyal paylaşım sitelerinde "Melis'e kan ver" ve "Melis'e ilik lazım" kampanyalarıyla gündeme gelen Melis'in annesi Sevil Akbaş da kızının durumunun gün geçtikçe iyileştiğini söyledi. Sanat dünyasından moral aldıklarını da aktaran Akbaş, Melis'in en çok iyileşip okula gitmek istediğini dile getirdi. Okulun açılmasına 1 ay kala hastaneye yattıklarını kaydeden Akbaş, "Melis hiç okula gidemedi, artık iyileşmek ve okullu olmak istiyor" dedi.

MELİS VE BERK'İN BABASI GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Berk'in Manisa'nın Kula ilçesinde itfaiye görevlisi olarak çalışan babası Yalçın İnal da Melis'in sağlık durumunu yakından takip ettiklerini ve umut verici bulduklarını kaydetti. Melis'in babası Bahadır Akbaş'ı aradığını ve durumu ile ilgili bilgi aldığını dile getiren Yalçın İnal, "Kemik iliğinin ne kadar sürede geldiğini öğrenmek istedim ve geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Umarım en kısa sürede bizim de nakil işlemimiz gerçekleşir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melis ve Berk'ten güzel haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN