Ayak sağlığı için doğru ayakkabı seçin

Giriş Tarihi: 9.1.2014 13:04

Mevsimsel değişikliklerde ayak bakımı ekstra önem gerektiriyor. Hava geçirmeyen ayakkabı kullanımı sonucunda uzun süre ayakkabı içinde kalan ayaklardaki terleme ve benzeri sorunlar kışın sıklıkla görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Doğru ayakkabı seçimi ise ayak sağlığı için büyük önem taşıyor.

Yazın olduğu kadar kışın da ayaklar özel bir bakım istiyor. Gün boyu botlar ve kapalı ayakkabılar içerisinde kalan ayaklar olumsuz yönde etkileniyor. Ayak formunun dışında kalan ayakkabı tercihleri, ayakların uzun süre botların içinde havasız kalması ve terlemesi ayaklarda mantar enfeksiyonun görülmesine ve bakteri oluşumu gibi benzer sağlık sorunlarına yol açıyor. Uzmanlar ise ayakları havalandırma, mevsimlere göre doğru çorap seçimi yapılması ve ayaklarda hijyen sağlanması için tüketiciyi doğru ayakkabı seçimi konusunda uyarıyor.

Operatör Doktor Selim Muğrabi kış aylarında ayak sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor ve ekliyor: "Kış mevsimin gelmesi ile beraber kalın ve hava geçirmeyen ayakkabı, kalın çorapların kullanımı da artıyor. Ancak dış ortamda etkin olan bu ayakkabılar ofis ya da ev ortamında uzun süre kullanıldığında bu ortamların sıcaklığının yüksek olması nedeniyle aşırı terleme ve ayaklarda şişme sorunlarına yol açıyor. Bu iki problem öncelikle mantar problemlerinin ortaya çıkmasına, tırnak batmasına neden oluyor ya da var olan problemi tetikliyor. Bu problemlerin engellemesinde en önemli nokta doğru ayakkabı kullanma alışkanlığı edinmek."

Gerçekleştirdiği AR-GE çalışmaları ile ayak rahatsızlıklarına karşı klimalı ayakkabıyı geliştiren King Paolo Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Turan; "Ayaklarımızda bulunan ter bezi miktarı, vücudumuzun diğer bölgelerine oranla daha fazla. Bu nedenle ayakkabılarını uzun süre ayağında tutmak durumunda kalanlar için doğru ayakkabı seçimi çok önemli. Biz King Paolo olarak, ayakkabı ayakta uzun saatler kalsa bile ayakkabının içinin hava almasını sağlayan sistemler geliştirerek, ayak sağlığını koruma yolunda çalışmalar yapıyoruz. Kullanıcılarımızdan olumlu dönüşler aldıkça da halkımızı bu konuda bilinçlendirmeye devam ediyoruz." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayak sağlığı için doğru ayakkabı seçin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN