Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaprak porselen diş eti çekilmesini önlüyor

Güzel bir gülüşe sahip olmak isteyenlere, yaprak porselen uygulaması yapıldığını söyleyen Dr. Alper Çıldır: Yaprak porselen yapılmış dişlerde dişeti çekilmesi, doğal dişlere göre daha azdır

Giriş Tarihi: 9.1.2014
Bilinen tüm protez uygulamalarına göre en doğal görünümlü olan yaprak protezler, yani 'laminate venner'; doğal dişlerden ayırt edilemiyor. Güzel bir gülüşe sahip olmak isteyen herkesin güvenle yaptırabileceği uygulama, diş dokusu kaybına neden olmadığı gibi dişetlerine de zarar vermiyor. Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Alper Çıldır, yaprak porselen uygulamaları hakkında bilgiler verdi:

DİŞ YÜZEYİNE UYGULANIR

Yaprak porselenler; dişlerin, dudak ve yanakla temas eden yüzeylerine yapıştırılan, çok ince yapıdaki uygulamalardır. Genellikle dişler kesilmeden, sadece dişlerin yüzeyinde çok ince bir pürüzlendirme yapılarak uygulanır. Metal içermeyen ve çok ince olan yaprak porselenler; ışığın, doğal dişte olduğu gibi direkt geçmesine imkan tanır. Bu sayede doğal diş gibi görünürler.
Hastaya herhangi bir işlem yapılmadan önce, yaprak porselen uygulamasından sonra nasıl bir görünüme kavuşacağını göstermek mümkün. Diş ölçüsü alınan hastanın öncelikle diş modelleri elde ediliyor. Ardından bu modeller üzerine yaprak porselenlerin taklitleri yapıştırılıp hastaya gösteriliyor. Böylece hasta, hiçbir işlem yapılmadan önce dişlerinin nasıl bir görünüme sahip olacağını üç boyutlu olarak önceden görebiliyor. Beğenilen modeller istenirse ağıza uygulanıyor. Birkaç gün denenen yaprak protezlerin, yüz ile uyumu kontrol ediliyor. Bu sırada gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze uygun ideal gülüş tespit edilir. Hasta dört-yedi gün içinde, istediği estetik görünüme sahip olabiliyor.
Yaprak porselenler doğru bir yöntemle uygulandığında, hasta kendi doğal dişleri gibi rahatlıkla kullanabiliyor. Yaprak porselenler; sağlamlığı ve doğal diş gibi hissedilmesi açısından çok başarılıdır. Çünkü doğallık yalnızca diş rengi ve şekli ile değil, aynı zamanda doğallık hissi ile de ilgilidir. Yaprak porselen uygulamalarından sonra bu doğallık hissi yüzde 100'e yakındır.
Dişin ön yüzeyine yapıştırılan yaprak porselenler, bu yüzeyde çürük oluşmasını engeller. Yaprak porselenlerin temas etmediği diğer yüzeylerdeki çürük oluşma riski ise doğal dişlerde olduğu kadardır. Dişin sert dokusundaki çürükler, genellikle dişlerin birbirlerine temas eden ara yüzlerinde gelişir. Eğer bu yüzeylerde çürük oluşursa yaprak porselenlere hiçbir zarar verilmeden dişin arka yüzeyinden girilerek çürük temizlenip dolgu yapılabilir.

TAŞ OLUŞUMUNU ENGELLER

Yaprak porseleneler, dişeti ile son derece uyumludur ve dişetine zarar vermez. Bu uyum sayesinde diş taşı birikmesini de engeller. Ayrıca yaprak porselen yapılmış dişlerde dişeti çekilmesi, doğal dişlere göre daha azdır. Eğer yaprak porselen uygulamasından sonra dişeti çekilmeleri görülüyorsa, bu tamamen fırçalama hatasına bağlı olarak gelişmiş bir dişeti çekilmesidir.

GÜZEL BİR GÜLÜŞ SAĞLIYOR
Yaprak porselenin uygulanma alanları şöyle sıralanabilir:
Ön bölgedeki diş kırıklarında
Dişlerin ön yüzeylerinde çeşitli faktörlere (sert fırçalama vb) bağlı olarak gelişen aşınmalarda
Dişlerdeki renk değişimlerinde
Ortodontik tedavi görmek istemeyenlerde
Ön dişlerde büyük dolgulara bağlı renk değişikliklerinin olduğu durumlarda
Dişleri arasında boşluklar ve aralıklar olan bireylerde
Gülme sırasında üst dişleri hiç görünmeyecek şekilde diş boyları kısa olanlarda

HEM DOĞAL, HEM DE SAĞLIKLI
Yaprak porselenler doğal diş görünümünde ve sağlamdır.
Yaprak porselenler, altındaki diş dokusunun tüm özelliklerini çok iyi yansıtır. Ayrıca alttaki diş dokusu kahverengi ve lekeli ise bunu aynı şekilde gösterir. Bu durumda az transparan özellik içeren yaprak porselen uygulamaları ile iç kısım özel bir boyama tekniği ile boyanır.
Yaprak porselenler çay, kahve ve sigara gibi dış etkenler ile kesinlikle renk değiştirmez.
Dişler küçültülmeden yapılır.
Ağız içi adaptasyonu çok kolaydır.
Aşınmalara karşı çok dirençlidir.

RENK FARKLARI GİZLENMİYOR
Transparan özelliğe sahip olan yaprak porselen uygulamaları, altındaki diş rengini tamamen dış yüzeye yansıtır. Doğal dişlerin renkleri zamanla sararır. Yaprak porselenler, bu özellikleri yüzünden yıllar geçtikçe doğal dişlerdeki renk değişikliklerini aynı şekilde yansıtırlar. Ayrıca bu sayede doğal dişlerle aralarında bir fark oluşmaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaprak porselen diş eti çekilmesini önlüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN