Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soğuk havada kalbe dikkat!

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hasan Çağlayan Kandemir, hava sıcaklıklarında yaşanan düşüşlerin kalp damarlarında büzüşmelere neden olduğunu, bu büzüşmenin de ölümle sonuçlanabilecek kalp hastalıklarına yol açtığını söyledi.

Giriş Tarihi: 15.1.2014 16:15

Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hasan Çağlayan Kandemir, son günlerde hava sıcaklıklarındaki ani değişmelerin kişinin biyolojik ritminde değişikliklere yol açtığını belirtti. Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kandemir, havaların soğumasıyla birlikte kişi de baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi belirtilerin oluştuğunu bununla birlikte soğuk algınlığı, bronşit ve grip gibi pek çok hastalığın ortaya çıktığını söyledi.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hasan Çağlayan Kandemir, havaların soğumasıyla birlikte gece gündüz arasında yaşanan sıcaklık farklılıklarının yüksek olmasının kalp damar hastalıklarına da yol açtığını belirterek şöyle konuştu: "Soğuk havalarda kalp damarlarında meydana gelen büzüşmeler özellikle yaşlılarda kalp ve damar hastalıklarına neden olurken, şeker hastası ve böbrek yetmezliği olan hastalarda sıcaklıkta yaşanan düşüş ritim bozukluğu ve kalp yetmezliğine yol açabiliyor. Soğuk havalarda dışarıya hazırlıksız çıkıldığında hava şartlarına uygun giyinilmediği takdirde de kalp krizi ve ölümler artıyor."

"SOĞUK HAVALARDA SICAK İÇECEKLER TÜKETİN"

Soğuk havalardan korunmak için beslenmenin önemli olduğuna değinen Uzman Dr. Kandemir, yüksek enerji veren karbonhidratlı gıdaların tüketilmesi gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Soğuk havalarda sıcak içecekler içerek vücudunuzun susuz kalmasını önleyin. Eğer sıvı tüketmezseniz vücudun susuz kalması kanın pıhtılaşmasını kolaylaştıracaktır. Bu da kalp krizi ve felçlere zemin hazırlar."

Dr.Hasan Çağlayan Kandemir, soğuk havaların en çok yalnız yaşayan, kimsesizler ve sokakta yaşayan kişileri etkilediğini belirtirken, yaşlıların ve küçük çocukların da hava değişimlerinden olumsuz etkilendiklerini ve dikkat etmeleri gerektiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk havada kalbe dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN