Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köpekbalığı yağı bağışıklık için birebir

Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan köpekbalığı karaciğerinin yağı; bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca meme kanserinin tedavisinde de etkili oluyor

Alternatif kanser tedavisinde köpekbalığı kıkırdağının gördüğü yoğun ilgiden sonra köpekbalığı karaciğerinden üretilen ürünler de hayli popüler oldu. Köpekbalığı karaciğerinden yapılan ürünler hakkındaki bilgiler şöyle:
Köpekbalığı karaciğeri yağı; derin ve soğuk denizlerde yaşayan köpekbalıklarının karaciğerlerinden süzülerek elde ediliyor. Bir köpekbalığının karaciğeri, onun vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 25'ini oluşturuyor. 400 milyon yıldır hiçbir değişiklik geçirmeyen köpekbalıkları; yorulmazlar, devamlı hareket halindedirler, uyumazlar ve hastalanmazlar. Bu balıkların en önemli özelliği ise; doğada bilinen kansere yakalanmayan tek canlı olmalarıdır.

KORUYUCU AJAN

Köpekbalığı karaciğeri yağı; İskandinav ülkelerinde hem tedavi edici, hem de koruyucu ajan olduğu iddiasıyla besin takviyesi olarak pazarlandı. Köpekbalıklarının karaciğerinde bağışıklık sistemlerini güçlü tutan alkilgliseroller bulunmaktadır.
Köpekbalığı karaciğeri yağı ile ilgili ilk araştırmalar; lösemi tedavisi için yapıldı. Daha sonra ise kanser tedavisi sırasında radyasyondan korunmakta etkili olup olmadığı araştırıldı.
1992'de Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları; skualamin adı verilen bir madde üretti. Skualamin; dikenli köpekbalığı türlerinin karaciğer ve diğer dokularında üretilmektedir. Köpekbalığı karaciğeri yağı ayrıca skualen, yağ asitleri (omega3 yağ asitleri dahil), demir, çinko, bakır, A, D ve E vitaminleri içermektedir.
Teksas San Antonio Kanser Tedavi ve Araştırma Merkezi ve Georgetown Üniverstesi Lombardi Kanser Merkezi insanlar üzerinde bir araştırma yaptı ve köpekbalığı karaciğeri yağı, hastalara damardan verildi. Araştırma sonucunda; tümörün büyüdüğü ya da kaybolduğuna dair bir kanıt bulunamadı.

METASTAZI ÖNLÜYOR

Araştırmalar; skualaminin meme kanseri tümörleri üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. Siklofosfamid, sisplatin ve paklitaksel gibi ürünlerle birlikte alındığında tümör büyümesindeki gecikmeyi 1.9-2.5 kat uzatıyor. Ayrıca akciğer tümörünün büyümesinde de etkili. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma ise skualaminin, akciğer metastazı sayısını azalttığını gösterdi. Ayrıca kemoterapotik ajanlarla verildiğinde daha da düşürdü.

18'İNCİ YÜZYILDAN BU YANA FAYDALARI BİLİNİYOR
Köpekbalığı karaciğeri yağı; 18'inci yüzyıl sonlarından beri İskandinav balıkçılar tarafından solunum yolları tahrişlerini iyileştirmek için yavaş iyileşen yaralara karşı kullanılıyor. Köpekbalığı karaciğeri yağı hakkında son 40 yıldır yapılan araştırmalar; bu yağın çok daha faydalı sonuçları olduğunu ortaya koydu.
Köpekbalığı karaciğeri yağının insan vücudu üzerindeki etkileri, İsveçli bilim adamları tarafından yapılan klinik deneylerle onaylandı.
Bu çalışmalara göre; köpekbalığı yağınının biyolojik etkisi içerdiği ve alkilgliserollar (AKG's) olarak adlandırılan maddelerden kaynaklanıyor. Bu bileşikler insan vücudunda bazı organlarda az bir miktarda üretiliyor. Bunlar; kemik iliği, karaciğer, dalak ve anne sütüdür.

GÜNDE ÜÇ DOZ YETERLİ OLUR
Araştırmacılar, New York'ta reçetesiz olarak satılan köpekbalığı karaciğeri yağı kullanan bir hastada lipoid pnömoni vakası görüldüğünü belirtiyor.
Kirli denizlerde yaşayan köpekbalıkları üzerinde yapılan araştırmalar; balıklardan elde edilen ürünlerin saf olmadığını ortaya çıkardı. Meksika açıklarında yakalanan bir köpekbalığının karaciğerinde cıva konsantrasyonu, 0.1mg/kg olarak ölçüldü. Bu yüzden köpekbalığı karaciğerinden elde edilen ürünlerin saflığı konusunda garanti verilemiyor.
Günde üç kez toplam 100 mg. alınan köpekbalığı karaciğeri yağına bağlı bir yan etki bulunmuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köpekbalığı yağı bağışıklık için birebir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN