Televizyon epilepsi nöbetini tetikler

Giriş Tarihi: 31.1.2014
Modern hayatın epilepsi hastalığı üzerine önemli etkileri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Candan Gürses, teknolojinin epilepsi hastaları üzerindeki etkisiyle ilgili bilgiler verdi:
Görüntüleme tekniklerinin gelişmesi ile hastanın konuşma merkezini, kol-bacağın hareketinden sorumlu merkezi saptanabiliyor. Böylece ameliyat sırasında bu merkezlerin zarar görmesini önleyip ameliyat yapılabiliyor.

IŞIĞA DİKKAT

Işığa duyarlı epilepsisi olanlarda zararlı etkiler oluşabilir. Televizyon ya da her türlü video oyunları nöbetlerin ortaya çıkışını kolaylaştırabilir. Japonya'da 1997 yılında televizyonda gösterilen bir çizgi filmdeki karakter; belli sürelerle, belli renkleri yayması nedeniyle o anda televizyonu seyreden birçok çocuğun nöbet geçirmesine sebep olmuştu. Işığa duyarlılığı olan (televizyon, güneş, bilgisayar vb) hastaların bu uyaranlardan uzak durması gerekir.

SPOR YAPABİLİRLER
Prof. Dr. Candan Gürses, epilepsi hastalarının spor yaparken dikkatli olması gerektiğini söyledi: "Epilepsi tanısı konan hastaya sporu bırakmasını önermiyoruz. Futbol, basketbol, voleybol, tenis, atletizm gibi sporları yapabilirler. Ancak önceden tehlikeli sporlar (kayak, dağcılık, su altı dalgıçlığı) yapıyorsa, bırakması istenebilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Televizyon epilepsi nöbetini tetikler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN