Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinirli ot, sihirli tedavi

Dünyanın her yerinde kolaylıkla bulunabilecek sinirli otun halk arasında özellikle, iltihap, yara v.b. durumlarda tedavi için kullanılması son dönemde Avrupalı doktorların ilgisini çekti

Giriş Tarihi: 4.2.2014
Dünyanın hemen hemen her köşesinde yetişebilen 'sinirli ot'un yararları özellikle kırsal kesimde yaşayanlar tarafından uzun yıllardır biliniyor. Ancak kırlarda, çimenli tarla kıyılarında, nemli arazilerde, bahçe ve parklarda kolayca bulunabilecek bu ot türü son dönemde Avrupa tıp çevreleri tarafından mercek altına alındı. Yapılan incelemeler sinirli otun 'sihirli' yakıştırması yapılabilecek derecede faydaları olduğunu gösteriyor. SABAH, Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı. Prof. Dr. Erdem Yeşilada'ya dar ve geniş yapraklı olmak üzere iki çeşidi olan sinirli otu sordu. İşte Yeşilada'nın sıraladığı sinirli otun faydaları;
Üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yangı giderici, bağışıklık sistemini uyarıcı ve özellikte çocuklarda tahrişe bağlı öksürüklerde kullanıldığı bildirilmektedir.
Yapraklarında bulunan feniletanoid yapısındaki akteozitinin iltihaplar üzerinde iyileştirici etkisi var. Cilt tahrişlerini giderir. Yaralara merhem olur.
Kas spazmlarını önler.
Eski Türk kavimlerinde ülser tedavisinde kullanılırdı. Hayvan deneylerinde ülser tedavisinde etkili olduğu kanıtlandı.
Yüksek yağ içerikli besinle birlikte kurutulmuş halde kullanılması şişmanlığı önleyici etki yapar. Yağ yakıcı etkiyi artırır. Uzmanlar tüm bu faydalarına rağmen sinirli otun doktor tavsiyesi alınmadan kullanılmaması gerektiği uyarısı yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinirli ot, sihirli tedavi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN