Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geceleri sık idrara çıkmak prostat habercisi olabilir

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü olan prostat kanseri, kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olarak biliniyor. Prostat kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek ve toplumu bilinçlendirerek hastalara yol göstermek için kurulan 'Prostat Kanser Derneği', 4 Şubat Dünya Kanser Günü'nde erken teşhis için önemli uyarılarda bulundu. Prostat Kanseri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Tunç Özdemir, prostat kanseriyle ilgili şunları söyledi:
Prostat kanseri; erken teşhis edilebilen ve bu sayede, kanserden kurtulma şansı yüksek bir hastalıktır. Günümüzde rutin olarak uygulanan serum PSA ve bir dakikalık rektal prostat muayenesi; erken evre tümörlerin yakalanmasına olanak verir. Bu da prostat kanserine bağlı ölümlerde belirgin bir düşüş sağlar. Ancak ülkemizde sosyal çekinceler ve fonksiyon kaybı olacağı kaygıları yüzünden doktora başvurularda gecikmeler oluyor. Bu da erken teşhis ve modern tedavi yöntemlerinin getirdiği avantajların kaçmasına neden oluyor.
40 yaş üzeri bütün erkekler, kanda PSA tetkiki ile yılda bir kez prostat muayenesi yaptırmalı. Ayrıca olası risk faktörlerini ve belirtileri bilmek erken teşhis için büyük kolaylık sağlıyor. Unutulmamalıdır ki; erken evrede ve tedavide başarının ilk basamağı, bilinçli ve bilgili olmaktır.

BUNLARA DİKKAT
İdrar yapmaya başlama güçlüğü veya yapamama
Az miktarda ve kesik kesik idrar yapma
Geceleri sık idrara çıkma ihtiyacı
Sertleşmede güçlük ve ağrı
İdrar veya menide kan görülmesi
Sırt bölgesi, kalçalar veya üst uyluklarda ağrı ya da hareket güçlüğü

KİMLER RİSK GRUBUNDA?

Ailesinde prostat kanseri öyküsü bulunanların riski oldukça yüksektir.
Yaşla beraber prostat kanseri gelişme riski artar.
Hormonal etkiler ve aşırı testosteron; hormon bağımlı prostat kanserini teşvik eder.
Diyette kırmızı et ve doymuş yağ ağırlıklı beslenmenin ve obezitenin prostat kanseri ile ilişkili olduğu iddia ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geceleri sık idrara çıkmak prostat habercisi olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN