Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hava kirliliği kanser için risk faktörü

Giriş Tarihi: 11.2.2014 14:50 Güncelleme Tarihi: 11.2.2014 15:02

Aydın Halk Sağlığı Müdürü Şenol Okur; davranışsal, çevresel, biyolojik ve genetik faktörlerin kanser için risk oluşturduğunu belirtti.

Aydın Halk Sağlığı Müdürü Şenol Okur, davranışsal ve çevresel risk faktörlerini, insanın kendisinin değiştirebileceğini söyledi. Okur, kanser en kısa tanımı ile hücrelerin kontrolsüz bir şekilde anormalsiz bir şekilde çoğalması olduğunu belirterek, 'Kanserin risk faktörleri var. Bunlar davranışsal, çevresel, biyolojik ve genetik risk faktörleridir. Yalnız biyolojik ve genetik risk faktörlerin değiştirilemediği ancak bunlardan davranışsal ve çevresel risk faktörlerini değiştirme şansımız var.

Davranış risk faktörleri, sigara kullanmak, alkol alımı, hareketsiz hayat, fiziksel aktivite yapmamak gibi davranışlardır. Eğer dünyada sigara içimi olmasaydı akciğer kanseri çok minimumda ve çok az sayıda görülecekti. Erkeklerde en fazla görünen kanser ve kanserden ölüm sebebi akciğer kanseridir. En fazla ölüme sebep veren de akciğer kanseridir. Alkolde kansere sebebiyet veren bir ektedir. Hareketsiz hayat obeziteyi tetikliyor. Obezitede kanserin en önemli sebeplerindendir' dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın 'Sevdiklerimizle sağlığa yürüyelim' sloganı ile 2014 yılını hareketli hayat fiziksel aktivite yılı olarak ilan ettiğini belirten Okur, bu konuda da müdürlük olarak yıllık program hazırladıklarını ve bu programların vatandaş odaklı programlar olduğunu ifade etti. Çevresel risk faktörlerinin yine düzeltilebilecek insan kaynaklı olduğunu belirten Okur, bunlardan ültraviyole ışınları, hava kirliği, gibi faktörlerin çevresel risk faktörlerini oluşturduğunu sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hava kirliliği kanser için risk faktörü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN