Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bel fıtığında mikrocerrahi dönemi

Giriş Tarihi: 14.3.2014 10:13

Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Köseoğlu, bel ağrısının günümüzde en sık karşılaşılan problemler arasında yer aldığını fakat bel fıtığı tedavisinde özellikle son yıllarda mikrocerrahiden yararlanıldığını ifade etti.

Bel ağrısının en önemli nedenleri arasında yer alan bel fıtığına ise en çok yaşlılığın sebep olduğunu dikkat çeken Köseoğlu, 'Obezite, ters ve ani yapılan bel hareketleri ve bazı meslekler grupları nedeniyle bele yapılan baskı da bel fıtığına neden olabiliyor. Bel fıtığı, omurganın alt kısmında yer alan ve 5 adet olan bel omurları arasında "disk" adı verilen elastiki kıkırdak dokunun aşırı yüklenmeler ve/veya yapısının bozulması sonucu bulunduğu yerden omurilik kanalına ve bacağa gelen sinirlere doğru yer değiştirmesi sonucu meydana gelir. Bel ve sırt ağrıları en sık görülen belirtilerdir. Ancak ağrıların nedeninin kesin olarak bel fıtığı nedeniyle ortaya çıkıp çıkmadığının belirlenebilmesi için röntgen ya da MR gerekebilir. Çünkü bel ağrısı bu bölgede bulunan kas ve bağlardaki başka bir problem (kas zorlanması gibi) nedeniyle de yaşanabilir' dedi.

Bel fıtığı ameliyatında mikrocerrahi yöntemi olan 'Mikrodiskektomi'den de bahseden Köseoğlu, 'İlerlemiş bel fıtıklarında, hastada kısmi felç bulguları olması veya ağrının hiçbir tedaviye cevap vermemesi durumunda tedavi yöntemi cerrahi olmalıdır. Bel fıtığı ameliyatları gelişen teknoloji ve teknikler sayesinde; oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Mikrocerrahi yöntemi ile bel fıtığı operasyonu; mikroskop kullanılarak hastanın cildinde sadece 2 santimetre kesi ile fıtıklaşmış diskin çıkarılmasıdır. Bu yöntemle, klasik cerrahiye göre daha kısa sürede bel konforu sağlanır. Operasyondan kısa bir süre sonra ayağa kalkan hasta, ertesi gün taburcu edilir' diye konuştu.

'AĞIR KALDIRMAYIN'

Bel fıtığından korunmak için gerekli tüyoları da aktaran Köseoğlu sözlerini şu şekilde notaladı: 'Bel ve karın adalelerini güçlendirmeye yönelik egzersizler yapmak en etkili koruma yöntemidir. Fazla kilonuz varsa verin. Bu sayede disk üzerine binecek fazla yükten kurtulabilirsiniz. Eğilme hareketinde dizlerin kırılması ile bele binen yükün kalçalara dağıtılması gerekir. Otururken belinizin boşlukta kalmamasına dikkat edin. Gerekirse sert bir yastıkla destekleyin. Ağır kaldırmayın. Masa başında çalışıyorsanız dik oturun ve beliniz destekli olsun. Her yarım saatte bir ayağa kalkarak esneme hareketleri yapın. El çantası yerine sırt çantası kullanın. Dik durun. İyi bir duruş hem omurga hem de fıtığa binen yükü azaltacaktır'.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bel fıtığında mikrocerrahi dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN