Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdrar kaçırma yüzünden evinize kapanmayın!

İnsanların hayatını kabusa çeviren ve genellikle kişiyi sosyal hayatından koparan idrar kaçırma hastalığı, erken teşhisle ve tedaviyle kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Ama öncelikle bu hastalıktan utanmamanız ve çeşitli korkularla sosyal hayattan kopup kendinizi eve kapatmamanız gerekiyor

Giriş Tarihi: 22.3.2014
Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan idrar kaçırma sorunu birçok insanın hayatını kabusa çevirebiliyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kadın Doğum Bölümü Direktörü Prof. Dr. Kadir Savan; sosyal, psikolojik ve fiziksel travmalara neden olan 'idrar kaçırma' sorunuyla ilgili bilgiler verdi… t Halk arasında idrar tutamama ya da idrar kaçırma olarak da bilinen 'üriner inkontinans'; istem dışı idrarını tutamama ve farkında olmadan idrarını boşaltma durumudur. Normalde herkeste (kadın ve erkek), idrar torbası normal kapasitesine kadar dolduğunda, beyinde uyarılmayla idrar yapma isteği oluşur. Ancak bazı durumlarda; gerek kadınlarda, gerek erkeklerde (ama çoğunlukla kadınlarda) idrar torbası tam dolmadan ya da tuvalete gitme isteği oluşmadan idrar kaçırılır. Hasta, idrarını tutamaz. Hatta bazen idrarını kaçırdığını bile fark etmez. Sadece üzerini ıslattığı zaman idrar kaçırmış olduğunu anlar. t Eğer hasta; öksürünce, hapşırınca, gülünce, ağır bir şey kaldırınca, perde çekerken, hatta otururken idrar yapıyorsa 'idrar kaçırma' sorunu var demektir. Bazı hastalar ise suyun sesini duyunca veya oturmuş misafiriyle sohbet ederken ve her şey normalken bir anda idrarının geldiğini hisseder. Çoğu zaman da tuvalete yetişemeden altını ıslatır. İşte bu durumlar idrar kaçırmanın başka bir şeklidir. Bu durum daha çok sinir sistemi hastalıklarına bağlı olarak gelişir.

KOMŞUYA BİLE GİDEMEYEN OLUYOR

* İnsanlar genellikle idrar kaçırmayı kaderleri olarak kabul ediyor ve gizliyorlar. Önce utanıyorlar sonra da kendilerini toplumdan soyutluyorlar ve içlerine kapanıyorlar. Ardından ailede, sorunlar başlıyor. Evinde oturduğu koltuğu, yatağı, giysilerini ıslattığı için ailesiyle kendisi arasında sorunlar yaşıyor. Hasta bir süre sonra dışarı çıkamaz duruma geliyor. Dışarı çıktığında idrar kaçıracağı korkusuyla eve kapanıp kalıyor. Komşusuna bile gitmiyor, dostlarından uzaklaşıyor. Sosyal hayatı kalmıyor. Tüm bunlar hastada depresyon, panik atak ve psikolojik sorunlara yol açıyor.

CİNSELLİKTEN SOĞUTABİLİYOR

* İdrar kaçırma, eşlerin cinsel hayatını da bozuyor. Çünkü ilişki esnasında hasta idrar kaçırabiliyor ve bu da hastada eşine karşı bir mahcubiyet duygusunun oluşmasına yol açıyor. Bunun sonucunda erkek de, kadın da birbirleriyle birlikte olmaktan kaçınıyor. İlişkide bu tür problemler ortaya çıkınca, karşı cinse karşı bir soğukluk duygusu baş gösteriyor.

KARİYER KADININI DA VURUYOR

* Her kesimden kadını etkileyen idrar kaçırma sorunu, kariyer sahibi kadınları da olumsuz etkiliyor. 30-35 yaşında, kariyer sahibi, iş hayatının içinde aktif olarak bulunan bir kadında idrar kaçırma başladığında, ciddi sorunlar yaratabiliyor. İş toplantılarına gitmekten kaçınmaya başlıyor ya da toplantı sırasında sık sık ara verip tuvalete gidiyor. Sürekli pet kullanmak zorunda kalıyorlar. Ama pet kullansalar bile, idrar kaçırınca toplantı arasında, iş günü içinde sık sık tuvalete gidip pet değiştirmek zorunda kalıyorlar. Bu da kadının iş verimini ve iş arkadaşlarıyla ilişkilerini zayıflatıyor.

KADER DEĞİL ÇÖZÜMÜ OLAN BİR HASTALIK

* İdrar kaçırma; dünyanın her tarafında, normal doğum yapmış kadınların yaklaşık yüzde 25-30'unda görülür. Yaklaşık üç doğum yapmış kadından biri, az veya çok idrar kaçırır. Bu da çok yüksek bir rakam. Ancak bu sıklığa rağmen hastaların çok az bir kısmı doktora müracaat ediyor; çünkü utanıyorlar. Bunu kader olarak kabul ediyor, normal doğumun, menopozun ve yaşlılığın doğal bir sonucu olduğuna, bu sorunla birlikte yaşamaları gerektiğine inanıyorlar.

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

* Oysa idrar kaçırma kader değil, çözümü olan bir hastalıktır. Bugün tedavide son derece yüz güldürücü sonuçlar alınıyor. Özellikle hasta erken gelirse, tedavi şansı ve başarı oranı çok yüksek. O nedenle ne olur idrar kaçırma şikayetleriniz başladıysa, bir an önce hekime gidin. Çünkü erken dönemde gelirlerse, bazı ilaçlar ve bazı egzersizlerle, ameliyata bile gerek kalmadan tedavi edebiliriz. Ama gecikirlerse hem idrar torbasında bozukluk ve sarkmalar, hem de sinir sistemindeki sorunlar daha da artar.

AMELİYATA GEREK KALMAYABİLİYOR

* Tedavide önemli olan, idrar kaçırmanın tipini belirlemektir. Sonra tedavi yöntemine karar veriyoruz. Sinir sistemine bağlı olanların tedavisi tıbbi, doğumdan kaynaklı sarkmalara bağlı olanların tedavisi ise ameliyattır. Eğer hastalık erken teşhis edilmişse; ilaç tedavisiyle birlikte, 'idrar torbası günlüğü' dediğimiz işeme programı ve perine bölgesi egzersizleri veriyoruz. Bunların üçü ile yüzde 60-70 oranında, ameliyatsız tedavi mümkün oluyor.

İRİ BEBEK DOĞUMU ETKİLİYOR
İdrar kaçırma özellikle normal doğum yapmış kadınlarda daha sık görülür. İdrar torbasının boynunu yukarı asan adaleler; zor, müdahaleli ve iri bebek doğumlarından dolayı zedelenir ve boyun kısmını kapatamaz. Kapatamayınca da hasta idrar kaçırır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdrar kaçırma yüzünden evinize kapanmayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN