İnme, demansa neden oluyor

Giriş Tarihi: 24.3.2014 16:49

Medical Park Özel Tokat Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. İbrahim Mumcuoğlu, beyni besleyen kan miktarının azalmasına neden olan büyük veya çok sayıda küçük inmeler sonucunda gelişen vasküler (damarsal) demansa neden olduğunu söyledi.

Demans hastalığının beyin hücrelerinin tahribatı ve kaybına yol açan bir hastalığı olan kişilerde sık rastlandığını ifade eden Mumcuoğlu, 'Demans ülkemizde 'bunama' kelimesi ile karşılık bulur. Yaş ile belirgin ilişkisi vardır. Yeni bilgileri öğrenmek veya daha önce öğrenilmiş olan bilgiyi hatırlama becerisinde bozulma vardır ve bu durum hastanın günlük yaşamını etkileyecek boyuta ulaşmasının ön planda olması gereken hastalık veya bozukluktur şeklinde tanımlanabilir' dedi.

Beyni besleyen kan miktarının azalmasına neden olan büyük veya çok sayıda küçük inmeler sonucunda gelişen vasküler (damarsal) demansa neden olduğunu ifade eden Mumcuoğlu, 'Bu inmeler sonucunda kişinin düşünme, sağduyu, hatırlama ve iletişim kurma gibi yetilerinde sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca daha az sıklıkla görülen başka demans tipleri de vardır. Alzheimer hastalığının yaş ile önemli bir ilişkisi söz konusu. 85 yaşının üstündeki nüfusun yaklaşık yarısı Alzheimer hastalığı riski ile karşı karşıyadır denilebilir' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnme, demansa neden oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN