Yorgunluk testi yaptırın

Giriş Tarihi: 31.3.2014
Annem Alzheimer hastası. Ben de kendimi çok bitkin hissediyorum. Depresyonda mıyım? G.F./Muş
Alzheimer hastalarının yakınlarında tükenmişlik sendromu, depresyon ve endişe sık görülür. Alzheimer's Association, internetteki sitesinde yaşlı annebabasına bakan kişiler için mini bir test hazırlamış. Aşağıdaki sorulardan bir veya birkaç tanesine 'evet' cevabı veriyorsanız; siz de yardım almayı düşünebilirsiniz.
Yaşlı anne-babanıza bakarken, tüm bakımı tek başınıza üstlendiğinizi düşünüyor ve bunun yeterli olmadığını hissediyor musunuz?
Eskiden zevk aldığınız aktivitelere daha az zaman ayırıyor, sosyal çevrenizden giderek uzaklaşıyor musunuz?
Baktığınız kişinin iyi olup olmadığı konusunda sürekli endişeli misiniz?
Yakınınızla olan ilişkiniz eskisinden farklı hale geldikçe, öfke veya mutsuzluk hissediyor musunuz?
Hafıza problemi olan yakınınız bir şeyleri sürekli tekrarladığında ve sizi dinlemediğinde sinirleniyor musunuz?

YEDİ SAAT UYKU EN İDEALİ
Kendimi hep uykusuz ve yorgun hissediyorum. Kaç saat uyku normaldir? K.L./Ankara
Kişiden kişiye farklılıklar olsa da yapılan çalışmalar, ortalama yedi saatlik kaliteli bir uykunun ideal uyku süresi olduğunu gösteriyor. Yoğun stres, uyku apnesi, diyabet, bazı kalp-akciğer sorunları, tiroit rahatsızlıkları, ilaçlar, depresyon, hatta prostat büyümesi bile uykusuzluk yaratabilir. Bu nedenle mutkala alanında uzman bir hekime başvurun. Gerekli görülen testleri yaptırmayı ihmal etmeyin. Yatma saatinden önce triptofan zengini hindi eti, yağsız süt ürünleri, tam tahıllar, muz gibi gıdaları ve valerian, melatonin gibi destekleri tüketebilirsiniz.

KAHVEYİ KARARINDA TÜKETİN
Kahve sağlığa faydalı diye duydum. Günde en fazla kaç fincan içmeliyiz? U.D./Sivas
Faydalı olan her şey fazla tüketildiğinde zararlı olabiliyor. O yüzden bu tarz haberler okuduğunuzda lütfen abartılı tüketimlere girmeyin.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Mutlaka önce doktorunuzla konuşmalı, kullandığınız ilaçları hatırlatmalısınız. Günde bir-iki bardak kahve; prostat ve endometrium kanserlerini azaltıyor, hafızaya ve karaciğere iyi geliyor. Ancak bu rakam beş fincan ve üzerine çıktığında fayda zarara dönüyor. Bu nedenle günde ikiüç fincanı geçmeyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yorgunluk testi yaptırın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN