Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dirençli bakteriler savaşı kazanıyor!

Antibiyotiklerin aşırı tüketimi nedeniyle direnç gösteren bakteriler insanoğlunu tehdit ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre, sıradan hastalıklarda bile ölümler artabilir

Giriş Tarihi: 2.5.2014
Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan raporda antibiyotiklere direnç gösteren bakterilerin tüm dünyayı tehdit ettiği açıklandı. Raporda antibiyotiklerin aşırı kullanımı nedeniyle ishal, kan zehirlenmesi, zatürree ve bel soğukluğu gibi hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin artabileceği bildirildi. Raporu hazırlayan doktorlar, 114 ülkenin sağlık verilerini baz alarak kan zehirlenmesi, tüberküloz, ishal ve bel soğukluğu gibi hastalıklara neden olan 7 virüsü mercek altına aldı. Antibiyotiklerin aşırı kullanımından kaynaklanan bakteri direnci krizinin, tüm dünyada 25 milyon kişiyi tehdit eden AIDS salgınından çok daha vahim bir durumda olduğu belirtildi.

TÜKETİME SORGULAMA

Uzmanlar antibiyotiklerin aşırı şekilde tüketimini körükleyen modern tıbba yönelik bir sorgulamanın yapılması gerektiğini de vurguluyor. Raporda, 1980'li yıllarda AIDS'e karşı alınan tedbirlerin antibiyotiklere karşı da alınması gerektiği konusunda uyarıda bulunuluyor. Bilim insanları, antibiyotiklerin aşırı kullanımından kaynaklanan tehdidin bir öngörü olmadığını, şu anda bariz etkileri görülen bir tehlike olduğunu belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü'nde görev yapan Doktor Keiji Fukuda, geliştirilen tıbbî tedavi yöntemleri sonucu birkaç yüzyıldır ölümlere neden olmayan küçük hastalıkların, tekrar çok önceki dönemlerde olduğu gibi ölümlere neden olabileceğini açıkladı.

HER ÜLKEDE FARKLI DİRENÇ

Uzmanlar bakterilerin antibiyotiğe olan direncinin her ülkede farklı olduğunu ifade ediyor. Koli basili bakterisinin üçüncü nesil sefalosporin antibiyotiğine Fransa'da yüzde 8.2, ABD'de yüzde 41.6 ve İtalya'da yüzde 19.8 oranında direnç gösterdiği kaydedildi. Aynı direnç farklılıklarının diğer bakterilerde de görüldüğü belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dirençli bakteriler savaşı kazanıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN