Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cildi güneşten korumada narın gücü

Nar, içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde bizi güneşten yüzde 25 daha fazla koruyabiliyor. Nar özlü bir güneş kremi kullanmanın yanı sıra nar suyu içerek veya nar özlü haplar ile güneşin cildinizde yarattığı hasarı azaltabilirsiniz

Giriş Tarihi: 18.5.2014
Nar, yeşil çayın içerisindeki antioksidanlardan da güçlü ellagik asit adı verilen bir antioksidan içerir. Bir çalışmaya göre nar sularında kırmızı şarap ve yeşil çayın üç katı antioksidan aktivitesi mevcuttur. Araştırmacılar nardaki üç bileşene dikkat çeker: Kabuktaki tanenler, çekirdekteki antokyanin ile ellagik asit. Narın anti-enflamatuar etkileri biliniyordu. Antik zamanlarda Hipokrat, bu Hint ve Afrika yerlisi meyvenin tıbbi güçlerini tanımlamıştı. Yunanlılar tarafından bronşitten ishale kadar pek çok enflamasyonun tedavisinde kullanılmıştı. Diğer medeniyetler de astım, damar sertliği ve hatta yaralanmadan sonra kemik iyileşmesinde nar kullanıyordu. Nar ayrıca virüslere karşı da etkilidir, temas anında virüsleri yok edebilir. Özellikle hücrelerin serbest radikallerden korunmasında da faydalıdır. Nardaki güçlü antioksidanlar, hücrelerdeki DNA'yı serbest radikallerden koruyan doğal antioksidan glutathionun etkinliğini artırır. Glutathion ayrıca, cildi koruyan östrojen gibi hormonların geri dönüştürülmesinde de önemli rol oynar.

HÜCRE BÖLÜNMESİNİ DİZGİNLİYOR

Ellagik asit gibi polyphenoller, hücrelerin kontrolsüz biçimde büyümelerine neden olan zararlı enzimlerin oluşumunu da dizginler. Bu, kanseri önleme açısından önemlidir çünkü kontrolsüz hücre bölünmesi kanserin işaretlerinden biridir. Belirli enzimleri dizginleyen ellagik asit ve diğer polyphenoller, hücre dönüşümünü düzenleyerek hücrelere normal süreç içerisinde bölünme ve tam olarak gelişebilme imkanı sunar. Ellagik asidin ayrıca, hücre zarını kuvvetlendirerek serbest radikal akınlarına karşı korunma gücünü artırdığı ve su kaybını azalttığı düşünülmektedir.

AĞIZDAN DA ALINABİLİYOR

Narın güneş koruma faktörlerinin etkinliğini artırdığını kanıtlamak için bağımsız bir laboratuvardan, dördü nar özlü ve dördü nar özsüz olmak üzere sekiz farklı güneş koruma faktörü formülünü test etmelerini istedim. Nar özü eklemek formülün koruma faktörünü yüzde 20 oranında artırdı. Daha sonra formülleri; kullanıcılarda, narın ağız yoluyla alınmadan önce ve alındıktan sonra beş gün boyunca test ettik. Güneş koruma faktörünün etkisi, ortalama yüzde 25 artmıştı. Günümüzde güneşte çok uzun zaman geçirmenin erken yaşlanma ve cilt kanserine neden olduğunu bilmeyen yoktur. Ve birçok insan, güneşte kalma durumu ne kadar erken başlar ve ne kadar uzun süre devam ederse, özellikle de güneş yanığı söz konusu olduğunda hasarın o kadar büyük olacağının farkındadır. Ultraviyole ışınlarından kendinizi korumaya derhal başlamalısınız. Koruma adımını atarak güneşin yarattığı hasarları tersine çevirmeye de yardımcı olursunuz. Bilimsel çalışmalar, sadece güneş koruma kremi kullanmanın, cildin kendi kendini yenilemesini sağlama konusunda ne kadar başarılı olduğunu ispatlamıştır.

ANTİOKSİDANLAR KREMİN ETKİSİNİ ARTIRIYOR
Dermatologların, kırışıklık ve cilt kanserini önlemekteki tavsiyelerini zaten biliyorsunuz: Her gün güneş koruyucu kullanın, şapka takın, koruyucu kıyafetler giyin ve gündüzleri 11.00 ile 15.00 arasında güneşe çıkmaktan kaçının. Güneş koruyucuların da limitleri olduğu açık ve her üç saatte bir tekrar güneş kremi sürmenin ne kadar zor olduğunu da anlıyorum. Terleme, yüzme veya silme gibi dış etkenlerden etkilenmeyen sürekli bir korunma yöntemine ihtiyaç olduğunu biliyorum. Sadece güneş koruma faktörünün yeterli olmadığı da açık. Yaptığım çalışmalarla güneş koruyucuları antioksidanlarla desteklemenin, bu koruyucuların etkilerini artırdığını gördüm. Antioksidanlar üzerinde daha çok çalıştıkça hepsinin eşit yaradılışa sahip olmadığının ve her gün yenilerinin keşfedildiğinin farkına vardım. Ancak aralarında en etkin olanı narın kırmızı taneleriydi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cildi güneşten korumada narın gücü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN