Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş ışığına çıkarken aman dikkat!

Sağlık için yararlı olan güneş ışığı, dikkat edilmediği zaman zararlı olabilir. Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak; ciltte yaşlanma, lekelenme ve kansere neden olabilir

Giriş Tarihi: 25.5.2014
Güneşin ultraviyole yelpazesinde üç tür radyasyon bulunur: UVA, UVB ve UVC. Işınlar; dalga boylarına göre, yani,cilde ne kadar derin nüfuz ettiklerine göre sınıflandırılır. UVA, dalga boyu en uzun olandır ve dermise (derinin en alt tabakası) kadar nüfuz edebilir. UVB ışınları ultraviyole yelpazesinde orta ölçekte dalga boyuna sahiptir ve çoğu, ozon tabakasında tutulur. Ancak dünyaya ulaşmayı başaran ışınlar epidermise nüfuz ederek burada gelişmekte olan hücrelere zarar verir. UVC ışınları; en kısa dalga boyuna sahip ışınlardır ve ozon tarafından tamamen emilir ve cilde zarar vermez. UVB ışınları; 'güneş yanığı radyasyonu' olarak da adlandırılır. Çünkü bu ışınlar; damarların genleşmesi sebebiyle cilt kızarıklıklarına sebep olur. UVA da kızarıklığa neden olabilir.

GENETİK BOZUKLUKLAR ETKİLİ

Güneş ışığına verdiğiniz tepkiler birçok etkene bağlı olarak değişir; ne kadar melanininiz olduğu, ne kadar çabuk bronzlaştığınız, geçmişte ne kadar güneş yanığınızın olduğu gibi... Güneşe verdiğiniz tepkiyi etkileyebilecek başka faktörler de vardır; genetik bozukluklar, hastalıklar, antibiyotik ve steroid olmayan anti-enfamatuar ilaçlar gibi. Enflamatuar tepkiler, sonunda cilde zarar vererek yaşlanmaya neden olabilecek birçok biyolojik reaksiyonu tetikleyebilir. Bu reaksiyonlar genelde doğal yaşlanma sürecinin tam tersi şeklinde gelişir ama sonuçta cildi zamanından önce olduğundan yaşlı gösterir. Bu yüzden de güneşe maruz kalmış ciltlerdeki epidermis, güneşten korunan ciltlere göre iki kat daha kalın olur.

MUTASYON MEYDANA GELEBİLİR

Langerhan hücreleri denen ciltteki bağışıklık hücreleri, güneş sebebiyle ortaya çıkan enflamasyondan etkilenir. Hem sayıca azalırlar, hem de etkinliklerini kaybederler. Güneş ışığı, gelişmekte olan hücrelerdeki genetik materyale de zarar verir. Mutasyona uğrayan hücreler yaşlılık lekelerine, anormal koyu renkli güneş lekelerine ve aktinik keratozlara sebep olabilir. Güneş, hücre duvarlarındaki lipitleri yok eden serbest radikal oluşumuna neden olur. Bu durum da su kaybı ve enflamasyona yol açar.

UV IŞINLARI CİLT KANSERİ YAPABİLİR
UV ışınları, cilde akın ettiklerinde zamanla hücrenin genetik yapısında bozulmalara neden olur. Bu yapısal bozulmanın büyük kısmı onarılır ancak onarma mekanizması hasar gördüğünde, hücreler kontrolsüz biçimde büyür ve habis ur oluşur. Ultraviyole ışınları direkt olarak iki tür kansere neden olur: Bazal hücre kanseri ve skuamöz hücre kanseri. Özellikle çocuklukta meydana gelen ciddi güneş yanıkları risk faktörlerinin başında sayılıyor. Güneş ışığına aşırı maruz kalmak en ölümcül cilt kanseri türü olan melanom ile de ilişkilendirilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş ışığına çıkarken aman dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN