Estetik yaptırmak isteyenler dikkat!

Giriş Tarihi: 30.5.2014 13:51

Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte estetik operasyon geçiren kişi sayısı hızla arttı. Bu operasyonların ilk sıralarında ise burun ve meme ameliyatları geliyor.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İlker Yazıcı ile meme estetiği konusunda merak edilenleri konuştuk.

Fulya UGAN / Sabah.com.tr

Meme küçültme ameliyatı geçirecek kişide öncelikli olarak nelere dikkat ediyorsunuz?
Yaş ve süt verme durumu çok önemli. Ameliyattan sonraki dönemlerde anne olmak isteyen kişilerin, emzirme süreçlerinin bundan nasıl etkileneceği konusunda bilgilendirilmeleri gerekiyor. Meme küçültme operasyonuyla ilgili çeşitli teknikler var. Meme başını, areola dediğimiz kahverengi dokuyu ve meme ucundaki nipple dediğimiz duktusları yani o kanalların bağlı olduğu süt verilen bölgeyi taşırken çok dikkat edilmesi lazım. Meme başının yukarı taşınması, operasyonun en önemli kısmıdır. Meme ucu yeni yerine taşınırken duyusu ve dokusunun korunması gerekmekte. Ayrıca, meme başındaki duyu kaybının oluşması, ameliyatlarımızda istemediğimiz bir durum. Bu durum genelde geçici oluyor ancak kalıcı olduğu da görülmekte. Tabi bu, ameliyatın tekniğine ve cerrahi işlemin yapılış şekline bağlı olarak değişebilir.

Ameliyat sonrasındaki dönemlerde anne olmak isteyen kişilerin emzirme sürecinin olumsuz etkilenmesi söz konusu mu?
Genellikle bekâr ve çocuk isteyen kadınlarda memenin estetik anlamda küçültülmesi sosyal anlamda da çok önemli bir mevzu. Son dönemlerde insanlar biraz daha fiziksel görünümlerine önem vermeye başladı. Bu aşamada yapılan estetikler, kişileri sosyal anlamda güçlendirirken bir yandan da anne olduktan sonra emzirme sürecinde olumsuz durumların oluşmasına neden olabiliyor. Süt bezlerinin azaltılması ve kanallarının kesilmesi durumunda bebek, onun için en önemli besin olan anne sütünden mahrum kalabilir.

Peki, her hastada bu risk var mıdır?
Her hasta için standart bir durum söz konusu değildir. Kişinin önceliklerine göre bu durum değişir. Hayatının ameliyattan sonraki döneminde anne olmak istemeyen kişiler için daha farklı bir yol izleyebiliriz. Anne olup bebeğini emzirmek isteyen kişileri ise detaylı bir şekilde bilgilendirmemiz gerekiyor. Her hastanın vücut ve meme yapısı farklı olduğu için, bire bir konuşma sonrasında nasıl bir yöntem uygulayacağımıza karar veriyoruz.

Meme büyüklüğü, omurgada eğilmeye neden olur mu?
Meme küçültme ameliyatı, estetikten ziyade hayat kalitesini iyileştirici bir operasyon olarak da görülmelidir. Bu yüzden aslında birçok durumda sosyal sigorta kurumlarımızın bu ameliyatları karşılamaları gerekmektedir. Meme büyüklüğü kişide sırt, bel, boyunda ağrısına neden oluyorsa, bu hayat kalitesini bozan bir durumdur. Bunun düzeltilmesi estetikten ziyade bir gerekliliktir çünkü yapılan araştırmalar, ağrıların ileriki dönemlerde fıtığa bile yol açtığını gösteriyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Estetik yaptırmak isteyenler dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN