Bazı bitkiler ilaçların etkisini bozar

Hastaların, tedavilerine destek olması için kullandıkları bitkiler bazen istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Greyfurt organ naklinde kullanılan ilaçların etkisini artırarak zehirlenmelere neden olurken, zencefil kanamayı artırabilir

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Bazı bitkilerin içeriklerinin karsinojenik olduğu bilinmektedir. Örneğin, hint kamışı yağındaki beta-assarone, tarhun, fesleğen ve rezene yağındaki estragole, 'sassafras' yağındaki safrole hayvanlarda kansere yol açabilmektedir. Bu ürünlerin mutfakta sadece küçük miktarlarda baharat olarak kullanılması zararsız görünmektedir. Yine de sağlık çalışanları ve hastalar, bu etkileri göz önünde bulundurmalıdırlar.

İLAÇLA GREYFURT SUYU İÇİLMEMELİ
Bitkiler eş zamanlı kullanıldıkları takdirde diğer ilaçların fonksiyonlarını etkileyebilirler. İki ana etkileşimden biri farmakokinetik etkileşimdir. Bir bitki, diğer ilaçların veya bitkinin absorbsiyonunu, dağılımını, metabolizmasını veya ekskresyonunu etkileyerebilir. Diğer etki ise farmakodinamik etkileşimdir. Bitki diğer ilaç veya bitkilerin farmakolojik özelliklerini etkileyebilir. Fatmakokinetik çalışmalarda greyfurt kontrol olarak kullanılmaktayken, tesadüfen greyfurt ve diğer ilaçlar arasındaki etkileşim keşfedilmiştir. Çalışmalar, greyfurtun (portakal suyu değil), bazı ilaçların biyoyararlanımını üç kat artırdığını bulmuştur. Sonrasında greyfurtta çok miktarda bulunan furokumarinlerin, bağırsak duvarındaki enzimler ile bağlanabildiği bulunmuştur. Normalde bu aşamada enzim birçok ilacın emilimini yavaşlatmakta veya inhibe etmektedir. Tersine enzimin inhibisyonu ise bu gibi ilaçların daha yüksek miktarda emilmesine izin vermektedir. Bu da; özellikle organ nakilli hastaların hayati öneme sahip olan siklosporin ve takrolismus gibi ilaçlarının toksisitesini artırabilir. Bu enzim ayrıca birçok ilacın metabolize olduğu karaciğerde de bulunmaktadır. 'St. John's otu' bu metabolize olan diğer ilaçların serumdaki seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Bir bildiri; 'irrinotecan'ın, serum düzeylerinin hastanın eş zamanlı olarak St. John otu aldığında yüzde 40 önlenebildiğini göstermektedir.

KEMOTERAPİ TEDAVİSİNİ ETKİLEYEBİLİR
P-glikoprotein; drog ve diğer maddelerin hücre membranından geçmesini sağlayan bir hücre yüzey proteinidir. Kolon, ince bağırsak, adrenal bezler, böbrekler ve karaciğerde bulunmaktadır. Ayrıca tümör hücreleri ve sitotoksik ajanların hücreleri tarafından ekspres edilmekte ve sitotoksik ajanların eliminasyonunu artırarak kemoterapi boyunca ilaç direncinden sorumlu tutulmaktadır. 'St. John otu' gibi bazı bitkiler, intestinal-P-glikoprotein ekspresyonunu yükseltmek suretiyle biyoyararlanımı azaltabilir ve bazı kemoterapötik ajanları etkileyebilir.

HÜCRELERİ BOZARLAR

Kırmız yonca, soya, dong-guai ve yer elması gibi bazı bitkilerin zayıf östrojenik etkileri olduğu bilinmektedir. Östrojenik reseptörleri pozitif olan meme kanserleri ve diğer hormona duyarlı kanser hastaları, kanser hücrelerini etkileyebileceği için bu bitkileri kullanmaktan kaçınmalıdırlar.

BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLER
İmmünostimülan etkileri bilinen bitkiler, transplantasyon (nakil) ve immün süpresyon (bağışıklık sistemi) tedavisi altındaki hastalarda komplikasyonlara yol açabilmektedir. Çalışmalar göstermiştir ki; 'Astragalus', siklofosfamid nedeniyle oluşan immün süpresyonu tersine çevirebilmektedir. 'Echinacea' da benzer özelliklere sahip olabilir.

KANAMAYA EĞİLİMİ ARTIRABİLİRLER
Bir Çok bitki kumarin ve kumarin benzeri maddeler içermektedir. Dicumarol karaciğerde Vitamin K'nın aktivitesini inhibe edebilir ve potansiyel olarak koağülasyonun uzamasına yol açabilir.

DOZ AYARINA DİKKAT!

Yaygın kullanımı olan warfarinin doz ayarlanması dikkatli bir titrasyon gerektirmektedir. Çok düşük dozlar tromboza olabilirken, çok yüksek dozlar ise kanamaya neden olabilmektedir. Zencefil, ginseng, sarımsak, kasıpatı ve gingko gibi antitrombositik aktiviteye sahip diğer bitkiler ise postoperatif kanamaya neden olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bazı bitkiler ilaçların etkisini bozar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN