Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaş arttıkça tüp bebekte başarı oranı azalıyor

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Dilbaz, yaş arttıkça, tüp bebekte başarı oranının azaldığını belirterek, "40 yaşın üzerindeki kadınlarda tüp bebek yöntemiyle gebelik şansı yüzde 5, 45 yaş üzerindekilerde ise yüzde 1'dir" dedi.

Giriş Tarihi: 12.6.2014 11:43

Dilbaz, kısırlık teşhisi konulan çiftlerin tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak için sağlık kuruluşlarına başvurduğunu belirtti.

Tüp bebek yöntemine başvuran her 4 çiftten yalnızca birinin çocuk sahibi olabildiğini anlatan Dilbaz, "Bütün dünyanın kabul ettiği, kadınlardaki kırılma noktası 35 yaştır. Çünkü, yaşla beraber insanlardaki mevcut olan yumurtalar da yaşlanıyor. Yaşın getirdiği genetik bozukluklar gibi birçok problemler ortaya çıkabilir. Bu hastalarda mevcut yumurta sayıları azaldığı için gebe kalmada sıkıntı yaşanabilir. 40 yaşın üzerindeki kadınlarda tüp bebek yöntemiyle gebelik şansı yüzde 5, 45 yaş üzerindekilerde ise yüzde 1'dir" diye konuştu.

Prof. Dr. Dilbaz, tüp bebek yöntemine başvuran her çiftin çocuk sahibi olamadığına işaret ederek, her 4 çiftten sadece biri bebek sevinci yaşayabildiğinden yönteme büyük umutların bağlanmaması uyarısında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaş arttıkça tüp bebekte başarı oranı azalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN