Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sebebi bilinmeyen tümör sinsice ilerliyor

Mide, onikiparmak bağırsağı ile pankreas gibi bölgelerde görülen karsinoid tümörler bazen hiçbir belirti vermiyor ve şans eseri saptanıyor

Mukozanın içine yerleşen ve ön bağırsak, mide, onikiparmak bağırsağı ile pankreas gibi bölgelerde ortaya çıkan karsinoid tümörlerin belirtilerinden bazıları; düşük tansiyon, ani kızarmalar, kalpte çarpıntı, kaşıntı ve ishaldir. Son yıllarda; stres, yeme bozuklukları, alkol tüketimi, hazır gıdalarla beslenme gibi durumlar, kansere yakalanma riskini artırdı. Vücudun bazı yerlerinde ortaya çıkan tümörler bazen kendini çeşitli rahatsızlıklarla belli ederken, bazen de belirti göstermiyor ve şans eseri ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de karsinoid tümörleridir.

CİLDİNİZİ KONTROL EDİN

Oluşum sebebi tam olarak belirlenemeyen karsinoid tümörler, hormonal sistem ile sinir sistemi arasında yer alırlar. Genellikle mide-bağırsak kanalından köklerini alırlar ve mukozanın altına yerleşirler. Ön bağırsak, bronşlar, timus, mide, onikiparmak bağırsağı, pankreas, orta bağırsak, bağırsağın belli bölümleri ve son bağırsak rektum gibi yerlerde görülürler. Belirtileri şu şekildedir:
Karsinoid sendrom, tümörün karaciğer metastazlarında ortaya çıkan klinik bir tablodur. En önemli belirtiler; yüzde, kol ve bacaklarda ani kızarma, karın ağrısı, kaşıntı ve ishaldir. Ayrıca tansiyon düşüklüğü ve çarpıntı da oluşabilir.
İleri evrede sağ kalpte bozukluklar görülebilir. Bu durum, sağ kalp yetmezliğine kadar ilerleyebilir.
Ciltte oluşan problemlere de dikkat etmek gerekir.
Karsinoid sendroma yol açan vücuttaki bazı maddeler arasında en önemlileri; serotoninle birlikte bradikinin, histamin, dopamin ve prostoglandinlerdir.
Semptomlar; peynir, kırmızı şarap ve çikolata gibi yiyeceklerle aktive olabilir.

HASTALARA B VİTAMİNİ TAKVİYESİ YAPILABİLİR
Karsinoid tümör teşhis edildiğinde yapılacak olan tedavi; ya tümörün cerrahi olarak çıkartılması ya da siklofosfamid içeren bir ilacın uygulanmasıdır. Kandaki serotonin maddesinin yüksek düzeyde bulunması, idrarda ise 5-HIAA'nın fazla miktarda bulunması teşhisi doğrulayan bulgulardır. Sandostatin de hastalığın devamı süresince belli periyotlarda kullanılabilir. Bu madde, ishali önlemek için de faydalıdır ama başka yardımcı ilaçlar da denenmelidir. Hastalarda protein eksikliğini gidermek için B vitamini ve türevleri takviye edilmelidir. Ayrıca tek ajanlı kemoterapiler, doksarubisin ve interferon alfa uygulanabilir. Hastalarda beslenmeye de önem verilmelidir. Proteini dengede tutmak için; yoğurt, yumurta ve hindi eti tüketilmelidir. Baklagiller ve zerdeçal da önemli yardımcılardır.

METASTAZ VARSA HAYATTA KALMA ORANI DÜŞEBİLİR
Apandisit karsinoid tümörü: En sık karşılaşılan tümörlerdir. Karsinoid tümörlerin tedavisi, tümörün boyutuna bağlıdır. Apandisit karsinoid tümörleri tamamiyle çıkarılıp temizlenebildiğinde, hastanın yaşama süresi uzatılabilir.
İnce bağırsak karsinoid tümörü: Genellikle karın ağrılarıyla ortaya çıkar. Hastalık sürecinde bazen bağırsakta tıkanma da yaşanabilinir. Vakaların yüzde 50'sine yakınında; vücudun farklı yerlerinden çıkan tümörler vardır. Genel olarak hayatta kalma oranı yüzde 50'dir. Karaciğer metastazı varsa bu oran daha da düşer.
Ön bağırsak karsinoid tümörü: Onikiparmak, bronşiyal, timik ve mide karsinoidleri içerir. Mide kanserlerinde; karsinoid, gastrit zemininden gelişebilir.
Bronş kökenli karsinoid tümörü: Nadir olarak görülürler. 50 yaş üzerindeki kişilerde zatürre, kanlı balgam, öksürük ve göğüs ağrısı şikayetlerine neden olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sebebi bilinmeyen tümör sinsice ilerliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN