Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatil öncesi kontrole gidin

Yaz tatili geldi. Yoğun bir okul dönemi geçiren çocuklarınızı tatilde rahatlıkla doktora götürebilirsiniz. Yaşının gerektirdiği sağlık ve gerekli diş kontrollerini yaptırabilirsiniz

Giriş Tarihi: 23.6.2014
Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Diş Kliniğinden Diş Hekimi Alper Tunga Bahat, çocuklarda ağız ve diş sağlığı hakkındaki sorularımızı yanıtladı:

Ağız hijyeni eğitimi neden çocuk yaşlarda alınmalı?
Çocuk diş hekimliği, sağlığı korumanın önem kazandığı günümüz sağlık anlayışında büyük önem taşıyor. Kişilik, davranış ve alışkanlıklarımızın şekillendiği çocukluk döneminde iyi bir ağız hijyeni eğitimi almak, yetişkin hayatımızda bunu bir davranış biçimi haline getirmemize büyük katkı sağlar. Öyle ki; çocukluk döneminde oluşmuş çürükler, ilerki yaşlarda dişlere iyi bakılsa dahi çürüğe yatkınlık yaratır. Her çocuk ağız hijyeni eğitimi almalı ve belirli dönemlerde diş hekimi kontrolünden geçmelidir.

Çocuklarda ağız bakımı ne zaman başlamalıdır?
Çocuklarda ağız bakımı dişler çıkmaya başladığı anda yapılabilir. Bunun için gaz tamponu veya bir tülbenti parmağımıza sararak dişler üzerindeki plağı kaldırabiliriz. Aynı zamanda dişetine masaj yaparak bu bölgedeki kan akımını artırıp diş sürme dönemini daha az ağrılı hale getirebiliriz.

MACUNSUZ BAŞLAYIN

Ağız hijyen eğitimi ne zaman ve nasıl verilir?
Çocuklarda üç yaşından itibaren diş fırçalamaya ebeveyn yardımıyla başlanabilir. Önce macunsuz, daha sonra çocuk macunuyla diş fırçalama eğitimi verilebilir.

Dişler günde kaç kere fırçalanmalı?
İdeal diş fırçalama sayısı günde üç kere olmalıdır. Ancak bunun en önemli seansı gece yatağa girmeden önceki seanstır ve mutlaka uygulanmalıdır. Çünkü gece tükürük akışı azalır ve dişler çürümeye karşı savunmasız kalır.

ÖNEMLİ OLAN ÇOK BASTIRMAK DEĞİL
İdeal diş fırçalama nasıl yapılır?
Bir bölgeden başlanmalı ve kademeli olarak ilerlenmelidir. Önemli olan güçlü bastırmak değil, dişin her bölgesine dokunabilmektir. İdeal diş fırçalama süresi üç-beş dakikadır. Yuvarlak hareketlerle dişetlerine masaj yaparak fırçalanmalıdır.

Gece yatmadan önce diş fırçalama haricinde yapılabilecek bir şey var mı?
Eğer çocuğumuza diş fırçalatamıyorsak; en azından bir dilim beyaz peynir yedirerek yatırırsak, diş çürüme riskini azaltabiliriz.

Diş hekimi korkusu olan çocuklarda nasıl tedavi yapılabilir?
Öncelikle ailenin tedaviye başlanmadan önce çocuğu motive etmesi gerekir. Özellikle ilk seans, tanışma seansı olmalı ve tedavi yapılmadan çocuk gönderilmelidir. Mutlaka çocuklara özel ünitelerde oyun havasında tedavi uygulanmalıdır. Aşırı korkan hastalarda sedasyon ve genel anestezi altında tedavi yapılabilir.

ÇÜRÜK DİŞ KENDİNE GÜVENSİZLİK SEBEBİ
Günümüzde çocuklarda diş çürüğü görülme riski neden bu kadar yükselmeye başladı?
Karbonhidrat ağırlıklı beslenme
Lifsiz yumuşak gıda tüketimi
Uzun süreli biberon kullanımı
Asitli içecekler
Şeker, çikolataya kolay ulaşım

Zaten düşecek olan dişlere neden dolgu yapılıyor?
Süt dişlerinin besinleri öğütmek dışında alttan gelecek dişler için de yer tutma görevi vardır. Erken süt dişi kayıplarında, daimi dişlerde çarpıklık veya gömük kalma riski de artmaktadır.

Çürük dişlerin çocuklara ne gibi zararları var?
Yetersiz beslenme sonucu büyüme gelişim geriliği
Dikkat eksikliği
Psikolojik sorunlar
Hastalıklara yatkınlık
Ağız kokusu
İletişim bozukluğu ve kendine güvensizlik
Konuşma bozukluğu

ÇÜRÜK ÖNLEYİCİ TEDAVİ YAPILIR
Çocuklara ne gibi tedaviler yapılabilir?
Dolgu
Kanal tedavisi
Diş çekimi
Flor uygulaması ile dişleri güçlendirme
Fissür örtücü ile sağlıklı dişlerde çürük önleme
Yer tutucu ile çekim boşluklarının kapanmasını önleme.

YILDA BİR DİŞ HEKİMİ KOTROLÜ
Herhangi bir sıkıntısı olmasa dahi çocukları üç yaşından itibaren diş hekimine muayene ettirmeliyiz. Diş hekiminin tavsiyesi ile altı ay ya da yılda bir muayene edilebilir. Özellikle okul öncesi ya da yaz tatilinde şehir dışına çıkmadan önce diş muayeneleri yapılmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatil öncesi kontrole gidin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN