Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan’a hazırlık dişlerden başlıyor

Oruçluyken plak ve çürük oluşumunu engellemek, 5 maddelik diş bakımına ekstra özen gerekiyor.

Giriş Tarihi: 24.6.2014 12:15

Beslenme ve su tüketimi, dişlerin doğal temizliğine katkıda bulunuyor. Bazı sert gıdaların diş yüzeylerini temizleme özelliği olduğunu, su tüketiminin de plak ve çürük oluşumunu engellemek açısından önem taşıdığını vurgulayan, DentGroup Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Şirin Tuzcu, Ramazan'da oruç tutarken, sadece iftar ve sahurda yapılacak diş bakımının yeterli olmayacağını belirtti.

Ramazan öncesi bir diş hekimine diş temizliği yaptırmak, oruçlu iken, iftarda ve sahurda 5 bakım kuralına dikkat etmek, diş sağlığı açısından önem taşıyor.

Ramazan boyunca, oruç nedeniyle sadece iftar ve sahurda diş bakımı yapmak, gün boyunca ağızdaki bakteri sayısının artmasını engellemiyor. Dent Group Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Şirin Tuzcu, Ramazan ayında ağız kokusunun, çoğunlukla dişler, dişetleri ve dil çatlakları üzerinde biriken bakterilerin varlığı nedeniyle oluştuğuna dikkat çekti. Yemek yemeden ve su içmeden uzun süre geçirmenin ağızdaki bakteri sayısını artırdığını ifade eden Tuzcu, "Bu bakterilerin faaliyetleri sonucu kötü koku oluşur. Bunu engellemek için özellikle sabah kalkınca macunsuz şekilde dişler ve dilin üzeri fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Gün içerisinde ağzı suyla hafifçe çalkalamak da faydalı olacaktır" uyarısında bulundu.

Ramazan aylarında iftardan ve sahurdan sonra sırasıyla diş fırçalama, diş ipi ve gargara kullanımının eksiksiz şekilde yapılması gerektiğini söyleyen Tuzcu, Ramazan'da ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir sorun yaşamamak için, önceden önlem almak gerektiğini de belirtti. Dr. Tuzcu, "Ramazan öncesinde ağız ve diş sağlığı açısından diş hekimini ziyaret etmek faydalı olacaktır. Dişlerde herhangi bir çürük, diş taşı ya da iltihabi bir durum varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Ayrıca Ramazan ayına hazırlık için profesyonel bir temizlik yaptırmak da faydalı olacaktır" şeklinde konuştu.

Tuzcu, Ramazan'da oluşabilecek, dişte gece uykudan uyandıran ağrı, yüzde şişlik, dişetinden gelen iltihaplı akıntı gibi acil diş ya da diş eti problemlerinin Ramazan nedeniyle ertelenmemesi uyarısında da bulunarak, bu tür durumlarda hemen bir diş hekimine başvurularak, tedaviye bir an önce başlanması gerektiğini hatırlattı.

Oruçluyken diş bakımının 5 kuralı:

1.Oruçlu iken dişler ve dil macunsuz fırçalanmalı
2.Diş ipi kullanılmalı
3.Gün içinde ağız suyla hafif çalkalanmalı
4.İftar ve sahur sonunda diş fırçalanmalı
5.İftar ve sahur sonunda gargara kullanılmalı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan’a hazırlık dişlerden başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN