Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzaktan kumandalı doğum kontrolü...

ABD'de geliştirilen uzaktan kumandalı doğum kontrol implantı, gerekli miktarda ilacı vücuda düzenli salıyor. 1.5 santimlik mikroçip 30 yıl boyunca işlevini sürdürüyor

Giriş Tarihi: 11.7.2014
ABD'nin Massachusetts Üniversitesi'nden bilim insanları, vücuda yerleştirilen ve elektronik komutla kontrol edilen doğum kontrol yöntemi geliştirdi. Doğum kontrol haplarıyla entegre olan sistemde 1.5 santimetre boyunda bir mikroçip kullanılıyor. Kablosuz doğum kontrol implantındaki elektronik çip, önceden belirlenen zaman aralıklarıyla belirli bir miktar doğum kontrol ilacını vücuda veriyor. Mikro çipin çok ince bir tabaka titanyum ve platinyum alaşımından yapıldığı açıklandı. Gebe kalmak istemeyen kadınlara yerleştirilen çip, 16 yıl boyunca 30 mikrogram ilaç sağlıyor. Dolayısıyla bu yöntemi kullanmak isteyen kadınların vücuduna hayatlarında yalnızca bir kere yerleştirilmesi yeterli oluyor. Sağlık uzmanlarının cihazı yerleştirmesi için yapacakları operasyonsa sadece 1.5 saat sürüyor. Operasyon için lokal anestezi de yeterli oluyor.

İSTEYİNCE AÇIP KAPAMAK DA MÜMKÜN

Bu cihazı taşıyan kadınlar çocuk sahibi olmak isterlerse, çipi uzaktan kumandayla kapatmaları yeterli... Doğum kontrol moduna geçmek için de cihaz tekrar açılıyor. Cihazın testlerinin yapıldığı ve bağışıklık sistemi üzerinde herhangi bir olumsuz etkisine rastlanmadığı bildirildi. ABD'nin Sağlık Bakanlığı'na bağlı Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) cihazın 2015'te preklinik çalışmalarının yapılmasına ve 2016'da ise piyasaya çıkmasına izin verdiği kaydedildi. Ancak için cihaza siber saldırıda bulunmanın mümkün olup olmadığı da bir yandan tartışılıyor. Bu nedenle araştırmacılar kablosuz olarak verilerin aktarılmasını sağlayan sistemin güvenliği için kullanılacak şifreleme yöntemini geliştirmeye çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzaktan kumandalı doğum kontrolü...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN