Şeker çocukların 22'nci buluşması

Diyabet hastalığından mustarip 100 çocuk, 22 yıldır olduğu gibi yine kampta buluştu. Yeni arkadaşlıklar kuran çocuklara kampta ayrıca kendi kendilerine yetmenin yolları da öğretiliyor

Giriş Tarihi: 13.7.2014
Diyabetik Çocuklar Kampı, Türkiye'nin şeker çocuklarını 22. kez bir araya getirdi. İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı ile Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından gerçekleştirilen projede bu sene de 100'den fazla çocuk diyabetle yaşamayı öğrendi. Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından Aygaz'ın desteğiyle İstanbul'da düzenlenen Diyabetik Çocuklar Kampı, Türkiye'nin şeker çocuklarını 22'nci kez bir araya getiriyor. Kamp, diyabetik çocuklara kendi kendilerine yeterek yaşamayı öğretirken, eğlenmelerini ve yeni dostluklar kurmalarını sağlıyor. 8-18 yaş arasındaki diyabetik çocukları buluşturan kamp, diyabetle mutlu yaşamanın mümkün olduğunu göstermek, diyabetik çocuklar arasında güçlü bir bağ kurmak ve kendilerine güven duymalarını sağlamak amacını taşıyor.

MÜZİKLE DİYABET EĞİTİMİ

Kampta, çocuk diyabetinde uzman profesörler, doçent ve uzman doktorların yanı sıra, hemşireler, diyet uzmanları, psikologlar ve spor eğitmenleri gönüllü olarak görev yapıyor. 'Diyabetik Çocuklar Kampı'nın bu yılki sürpriz etkinliği, ise çocukların eğitimler sonunda sergileyecekleri modern dans gösterisi oldu. Daha önceki yıllarda "havacılık, tiyatro, dans ve ralli eğitimi" alan "şeker çocuklara", bu yıl Mavi Dans Bale ve Dans Kursu eğitmenleri tarafından modern dans eğitimi verildi. Çocuklar, aldıkları dans eğitimin ardından bir gösteri sergiledi. Kampta çocuklara aynı zamanda, hipo ve hiperglisemi nedenleri, klinik bulguları, alınacak önlemler, kan ve idrarda glikoz keton bakılması, insülin tipleri, etki özellikleri, enjeksiyon teknikleri, spor ve egzersiz alışkanlığı, diyabette beslenme gibi konular da anlatılıyor. Çocuklar bir yandan bilgilendirilirken bir yandan da yeni arkadaşlıklar geliştiriyor. Daha önceki senelerde kampa gelenler, artık 'ağabey' ve 'abla' olarak katılabiliyor.

RAKAMLARLA ŞEKER ÇOCUKLAR...

22 yıldır aynı uzman ekibin görev yaptığı ve herkesin gönüllü olarak çalıştığı kampta çocuk diyabetinde uzman 3 profesör, bir uzman doktor, 2 asistan doktor, 4 hemşire, 3 diyet uzmanı, bir psikolog, bir psikiyatrist ve 2 spor eğitmeni bulunuyor. Birçok sağlık kampı için örnek teşkil eden Diyabetik Çocuklar Kampı, 22 yılda yaklaşık 2 bin çocuğu konuk etti. Kampa Antalya, Diyarbakır ve Edirne gibi Türkiye'nin başka şehirlerinden ve Azerbaycan'dan katılan doktor, hemşire ve diyetisyenler kendi bölgelerinde ya da ülkelerinde de benzer kamplar kurdular.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeker çocukların 22'nci buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN