Kişniş hem diyabetten hem kanserden koruyor

Giriş Tarihi: 17.7.2014

Kişniş bitkisi kalbi korur, metabolik sendromu düzenler. Ayrıca meme kanserinden kolon kanserine kadar pek çok hastalığa karşı olumlu etkisi olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Kişniş çayı ise, sindirime yardımcı olur ve vücudun toksinlerden arınmasını sağlar

Kişniş diyabeti önlediği gibi glikoz metobolizmasına etki ederek, ayarlamasına yardım eden ve de dolaylı olarak kanserin önlenmesinde rol oynayan harika bir bitkidir. Bu hafta kişnişin faydalarını anlatacağım.
Kişniş, bitkisel diyet olarak kullanılan en önde gelen bitkidir. Kuarsetin ve apigenin gibi aşina olunan flavonoidler içermektedir. İnanılmaz antioksidan potansiyeline sahip aktif bileşikler içermektedir.

KALBİ DE KORUYOR

Beslenmede diyet lif, manganez, demir, magnezyum yoğunluğuna sahiptir. Sağlıklı özellikleri ile etkileyici bir sindirim takviyecisidir. Antiinflamatuar olarak bir antibakteriyel ajandır.
Yaklaşık 7 bin yıl öncesine ait dünyanın en eski bitkisidir. Romalılar ve Yunanlılar tarafından bir baharat olarak kullanılan kişniş, yaklaşık 2 bin yıl sonra antik hekim Hipokrat tarafından kullanılanmıştır. Bu bitkinin gerçek gücünü modern bilimadamları şimdilerde anlamaya başlamışlardır.
Faslılar diyabet ile mücadelede tedavi olarak kişniş kullanımını tamamen doğal bir strateji olarak uygulamaktadır. Yapılan son çalışmalarda Fas'taki araştırmacı ekip, otuz gün boyunca normal ve obez-hiperglisemik -hiperlipidemik farelerde tek bir oral dozdan sonra ve günlük uygulamadan sonra kişniş tohumunun potansiyel hipoglisemik aktivitesinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada; kişniş otu ektresi, obez-hiperglisenik -hiperlipidemik farelerde hiperglisemi bastırılmış, normal kan şekeri altı saat içinde post-doz elde edilmiştir. Araştırmacılar; metabolik sendromun çeşitli bileşenleri azalttığını kaydetmiştir. Kalbi koruyucu etkisi olabileceği gösterilmektedir.
Ateroskleroz arter oluştururken yağ malzemeleri veya plak oluşur. Serbest radikaller olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein molekülleri genellikle okside olur. Hasarlı endotel duvarı temasında (LDL) molekülleri okside olur; ateroskleroz gibi bilinen arterlerde plak birikmesi gelişimine katkıda bulunur. Kişniş, kuarsetin gibi zengin kaynaklar son derece yararlıdır. LDL oksidasyonunu engelleyerek, kalp hastalığından koruma sağlar. Ayrıca arter daralması sonucu oluşan yüksek kan basıncını azaltmaya yardımcı olabileceği son çalışmalarda gösterilmiştir. ÇAYI

TOKSİNLERİ ATIYOR

Kuarsetin mangenez ve diğer flavonoidlerden zenginliği özellikle kolon tümörü polipleri ve meme kanserinde yapılan hayvan çalışmalarında faydalı olduğu vurgulanmıştır. Kişniş çayı; sindirime yardımcı ve vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan temizlik maddesi olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Toksinlerin atılmasına yardım için iki çay kaşığı kişnişi bir fincan sıcak suya ilave ederek tüketebilirsiniz. Lezzet için içine bal, nane yağı ya da portakal kabuğu ekleyebilirsiniz.

FESLEĞEN SİGARAYI BIRAKMAYA YARDIMCI OLUYOR

Fesleğen yüzlerce senedir bir kraliyet bitkisi olarak anılırdı. Fesleğenin sivrisinek kovucu ve akciğer fonksiyonu artırmak gibi yararları olduğu bilinirken, şimdi de şaşırtıcı sağlık yararları gösterildi. Biliyoruz ki potasyum kalp ve beyin için faydalı, B 6 vitamini normal beyin ve sinir fonksiyonları için önemli, vitamin A ve C ve E bağışıklık sistemini güçlendirir. Niasin vücutta yağı işleme ve kolaylaştırmada faydalı, folik asit fethal sağlık gelişimi için gebelikte önemli ve kolon kanserinde faydalı, demir kansızlığı önlemede, fosfor kemik ve diş yapısında, bakır kemik ve bağ dokusunda, mangenez pek çok enzimin işlemini tamamlamada faydalı. Bütün bunların yanında fesleğenin böcek tarafından ısırılan ısırık üzerinde ağrı giderici yönü vardır. Gene son zamanlarda stres için çok önemli bir yardımcıdır. Günde üç fincan fesleğen çayı içmek ve bunun arkasından banyo yapmak stresi büyük ölçüde alır. Ateş, soğuk algınlığı ve gripte faydalıdır. Anti kanserde bir kanser savaşcısıdır. Nöropatilerde iyileşmeyi hızlandırır. Ciğerlerde astım, bronşit, tüberküloz ve akciğer kanserinde iyileştirici yönü gösterilmiştir. Fesleğen yaprağı sigarayı bırakmak için en iyi yoldur. Günde üç defa fesleğen yaprağı çiğnemek veya yemek, sigarayı bırakmakta yardımcı olabilir. Bu da son zamanlarda fesleğen hakkındaki en önemli yaklaşımdır. Fesleğen, böbrek taşının büyümesine mani olduğu gibi küçük taşların düşmesinde de faydalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kişniş hem diyabetten hem kanserden koruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN