Fil hastalığını masajla yenecek

Hastalığı yüzünden 200 kiloya çıkan Lütfiye Hanım'a bir işadamı el uzattı. Doktoru da lenf kanallarına masaj yaparak ödemi dağıtacak

Giriş Tarihi: 18.7.2014
Fil hastalığına yakalanan ve hastalık nedeniyle 200 kiloya çıkan 54 yaşındaki Lütfiye Yalçınkaya, sağlığına yeniden kavuşacak. SABAH'ın dramını duyurduğu Yalçınkaya'ya, hayırsever bir işadamı yardım elini uzattı. İşadamı, Yalçınkaya'nın tüm tedavi masraflarını üstlenecek. Tedavisini ise lenf ödemi konusunda uzman olan Dr. Vildan Çerçi gerçekleştirecek. Yalçınkaya'nın tedavi süreci, İstanbul Beylikdüzü'ndeki özel bir hastanede ağustosta başlayacak.

'YÜRÜYEREK ÇIKACAK
Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Vildan Çerçi, Yalçınkaya'nın sağlık durumu ve uygulanacak tedavi için şunları anlattı: "Lenf ödemi erken teşhisi çok önemli bir hastalıktır. Lenf kanalları tıkandığı için lenf sıvısı kanın içine taşınmıyor ve önce ayakta birikmeye başlayarak zamanla vücuda yayılıyor. Cerrahi müdahalenin yapılmadığı bu hastalıkta tek yol biriken lenf sıvısını tekrar pompalayarak kana göndermek. Vücudun belli noktalarında bulunan bu lenf kanallarına saatlerce elimle masaj yaparak sıvının tekrar kana karışmasını sağlıyorum. 100 litreye yakın lenf sıvısı bacaklarında ve vücudunda birikmiş durumda. Kendisini hastaneye yatırdıktan sonra hergün saatlerce kanallara masaj yaparak sıvıyı kana pompalayacağım. 15 günde gözle görülür iyişleşme olacak ve buradan yürüyerek çıkacak." Vanlı 2 çocuk annesi Yalçınkaya, 9 yıl boyunca apartman görevlisi eşiyle birlikte derdine çare aramış ancak hızla kilo alarak 90 kilodan 200 kiloya çıkmıştı. Yalçınkaya, SABAH'ta yer alan haberde "Ölmek istemiyorum, bana yardım edin" diye konuşmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fil hastalığını masajla yenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN