Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meme sağlığı için sadece 5 dakika

Giriş Tarihi: 2.8.2014 10:24

Özel Ortadoğu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bayrak, kişinin kendi meme muayenesini yapabileceğini belirtti.

Kadınların kendi meme muayenesini ayda bir yapmaları gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Mehmet Bayrak, bu konuda şu bilgileri verdi:

'20 yaşından sonraki her kadın mens'ten bir hafta sonra ve menopoz sonrası ile belirli bir günde yapılmalıdır. Önce ayna karşısında memede, ciltte bir değişiklik, cildin içine çökmesi ya da ciltte tümseklik bu muayene ile görülebilir. Daha sonra ise uzanarak meme muamelesi yapılabilir. Her ay düzenli olarak kendi meme muayenesini yapan kadınlarda meme kanseri teşhisi daha erken konulmakta ve yaşam süresi daha uzun olmaktadır.'

HER YIL TARAMA TESTİ YAPILMALI

Amerikan Kanser Topluluğu'nun 20 ve 30 yaşlardaki her kadının en az 3 yılda bir klinik muayene olması gerektiğini öngördüğünü belirten Op. Dr. Mehmet Bayrak, aynı topluluğun 40 yaşındaki kadınlarda ise her yıl tarama testi kullanılmasını önerdiğini söyledi. Op. Dr. Mehmet Bayrak, meme kanserindeki risk faktörlerini de şöyle açıkladı:

'Meme kanserinin sebebi tam olarak bilinmese de hastalığa sebep olan bazı risk faktörleri bilinmektedir. Yaş, cinsiyet, genetik, aile hikayesi gibi bazı faktörler bizim tarafımızdan değiştirilemez. Diğer bazı faktörler ise örneğin sigara, alkol ve diyet kişi tarafından engellenebilir.'

TEDAVİDE BAŞARILI SONUÇLAR ALINIYOR

Op. Dr. Mehmet Bayrak meme kanserinin tedavisi konusuyla ilgili olarak, 'Lokal tedavi vücudun diğer yerlerine yayılmamış tümörü tedavi etmek için kullanılır. Cerrahi ve ışın tedavisi sistematik lokal tedavidir. Sistematik tedavi meme dışına yayılan tümörlerde geçerlidir. Kemoterapi, hormon tedavisi ve ışın tedavisi sistemik tedavidir. Cerrahi tedavide ise amaç mümkün olduğunca tümörün hepsini çıkarmaktır. Erken evre tümörlerinde meme koruyucu cerrahi ve ışın tedavisi artık başarı ile uygulanmaktadır' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meme sağlığı için sadece 5 dakika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN