Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Laboratuvarda tamamen işlevsel organ üretildi

Giriş Tarihi: 25.8.2014 17:11

İngiliz bilim insanları, laboratuvar ortamında ilk kez bütün işlevlerini yerine getiren timus bezi oluşturdu.

Şimdiye kadar laboratuvar ortamında elde edilen organların büyüklük ve işlevsellik açısından sınırlı olduğunu belirten Araştırma ekibinden Prof. Clare Blackburn, "inanılmayacak kadar heyecan verici" değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz araştırmacılar, laboratuvar ortamında ilk kez bütün işlevlerini yerine getiren, bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçası olan timus bezi üretmeyi başardı.

"Nature Cell Biology" dergisinde yayımlanan araştırmada, laboratuvarda üretilen ve yeniden programlanan hücreler ilk kez yaşayan bir hayvanda işlevini tamamen yerine getiren bir organ oluşturmak için kullanıldı.

İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi Rejeneratif Tıp Merkezi Araştırma Konseyi'nde fareler üzerinde yapılan araştırmalarda söz konusu hücreler kullanılarak bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçası olan timus bezi oluşturuldu.

Laboratuvar ortamında üretilen hücrelerden elde edilen timus bezinin, işlevlerini yerine getirerek enfeksiyonlara karşı savaşmak için T hücresi ürettiği gözlendi.

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Clare Blackburn, "inanılmayacak kadar heyecan verici" olarak nitelediği araştırmada "Laboratuvar ortamında hücreleri yeniden programlayarak vücuda nakledildiğinde işlevlerini tam olarak yerine getiren bir organ oluşturan suni bir hücre türü elde ettik. Şimdiye kadar laboratuvar ortamında elde edilen organlar, büyüklük ve işlevsellik açısından sınırlıydı. Araştırmamız, laboratuvar ortamında klinik olarak kullanılabilir, suni bir timus elde edilmesi açısından çok önemli bir adım" dedi.

AVUSTURYALI BİLİM İNSANLARI BEYİN ÜRETMİŞTİ

Laboratuvar ortamında elde edilen organların yeni ilaçların geliştirilmesine de büyük katkı sağlayacağına dikkati çeken Blackburn, organın doğuştan timusu olmayan çocukların tedavisinde kullanılabileceğine işaret etti.

Araştırmanın, gelecekte organ nakline alternatif oluşturacak yapan organ üretiminde de çığır açması bekleniyor.

Geçen yıl da Avusturya Bilimler Akademisi Moleküler Biyoloji Enstitüsü, laboratuvar ortamında 9 haftalık bir fetüsünkine benzer gelişim gösteren bezelye büyüklüğünde beyin üretmeyi başarmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Laboratuvarda tamamen işlevsel organ üretildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN