Greyfurt öğrenmeyi artırıyor

Çocukların okul başarısı sağlık durumlarıyla yakından ilgili. Her sabah içilen bir çay bardağı greyfurt suyu öğrenme kapasitesini artırıyor. Maydanoz suyu ise kaliteli uyku için önemli

Giriş Tarihi: 9.9.2014
Okullar açılmadan çocukların detaylı bir sağlık kontrolünden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri Gözlükgiller şöyle diyor: "Kansızlık, çinko, biyotin eksikliği okul başarısını olumsuz etkiliyor. Detaylı bir sağlık taraması şart. Her sabah bir çay bardağı greyfurt suyu, çocuğun öğrenme kapasitesini artırır, selenyum içeren maydanozun suyu zindelik sağlar, nar ise dikkat dağınıklığını önler." Uzman Dr. Hayri Gözlükgiller, çocuğun okul başarısını artıran tüyoları paylaştı:

OKUL AÇILMADAN CHECK-UP'A GÖTÜRÜN:
Okul çağındaki çocukların başarısındaki sihir, hiç şüphe yok ki onların sağlıklı olmalarıdır. Okuldaki başarısı, çocukların sağlık durumlarıyla çok yakından ilgilidir. Okula başlayacak olan çocukların, okullar açılmadan önce mutlaka ayrıntılı bir muayene için doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Okul açılmadan yapılacak check- up; hastalıkların önceden bilinmesini sağlayarak önlem alınmasını kolaylaştırıyor.

KAN TETKİKLERİNİ İHMAL ETMEYİN:
İlk önce yapılması gereken, tam teşekküllü bir fizik muayenesidir. Akciğerlerde bir sorun olup olmadığına mutlaka bakılması gerekir. Ayrıca mutlaka kapsamlı bir kan tahlili yaptırılmalı. Çünkü kandaki birtakım eksiklikler çocuğun okul başarısını direkt etkileyebilir. Çocuğun okul başarısızlığı, kandaki bazı değerlerin eksikliğinden kaynaklanabilir.

KANSIZLIK OKUL BAŞARISINI ETKİLİYOR:
Kansızlık, demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumda da çocuklar okulda dikkatsiz ve başarısız olur. Anneler, çocuklarında kansızlık olup olmadığını gözlerinin içine bakarak anlayabilirler. Kansızlık sorunu olan çocuğun gözünün içi bembeyaz olur. Kansızlığın birçok nedeni olabilir. Bu nedenle önce nedeni araştırılmalı ve buna göre tedavi uygulanmalı. Ayrıca kandaki çinko, selenyum, molibten, A, B12 vitamini ve H vitamini eksikliği de okul başarısını olumsuz şekilde etkiler.

DİKKAT DAĞINIKLIĞINA KARŞI ENGİNAR:
İçeriğindeki molibden ve selenyum; beyin kanallarını açarak kanlanmayı artırıyor. Bu da çocuğun kolay öğrenmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle haftada bir kere çocuğun enginar yemesi faydalıdır. Molibten eksikliği aşırı sinirlilik ve dikkat dağınıklığına da yol açar. Kerevizde de yoğun miktarda molibten bulunur.

GREYFURT ÖĞRENME KAPASİTESİNİ ARTIRIYOR:
C vitamini deposu olan greyfurt; A ve B grubu vitaminler, potasyum, magnezyum, bakır, sodyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri bakımından da oldukça zengindir. Her sabah bir çay bardağı greyfurt suyu, çocuğun öğrenme kapasitesinin artmasında etkili olur.

UYKU DÜZENİ İÇİN MAYDANOZ SUYU:
Maydanozun içeriğindeki selenyum ve C vitamini, çocuğun uykusunu düzenler ve güne zinde başlamasına yardımcı olur. Bu da direkt olarak ders başarısını artıran bir faktördür. Akşam yatmadan önce yarım çay bardağı maydanoz suyu yeterli olacaktır.

NAR, KONSANTRASYONU ARTIRIR:
K, C ve D vitamini içeren nar; bünyeyi kuvvetlendirir, çocukları enfeksiyonlara karşı korur.

GÜÇLÜ HAFIZA İÇİN KIRMIZI ET:
Çocukta B12 vitamini eksikliği; unutkanlık, dikkat dağınıklığı ve hırçınlık yapar. B12; ıspanakta, kırmızı ette ve soğanda yoğundur.

DEMİR EKSİKLİĞİNE KARŞI DALAK:
Demir eksikliği, dikkat dağınıklığına ve yorgunluğa neden olur. Demir; kırmızı et, karaciğer ve dalakta yoğun bulunur.

UNUTKANSA BİOTİN TESTİ:
H vitamini (biotin) eksikliğinde; saç dökülmesi, ciltte beyazlama, egzamalar ve unutkanlık oluşur. Bolca ceviz ve karaciğer yenilmeli.

ÖKSÜRÜĞE ŞİFA OLAN KARIŞIM
Okul döneminde enfeksiyon ve hastalıklar çocukların peşini bırakmaz, öksürük ise en sık yaşanan sorunlar arasında gelir. Bu tarif ile öksürük sorununu yenebilirsiniz: Karaturpu oyup içine iki diş sarımsak, yarım incir, bir badem ve sekiz tane çörekotu koyun. 12 saat buzdolabında karanlık ortamda (buzdolabını açmadan) bekletin. Ardından içine bir tatlı kaşığı bal ve susam yağı koyun. Her gün iki çay kaşığı çocuğunuza içirebilirsiniz. Bu karışım hem öksürüğe, hem de baş ağrısına iyi gelir.

YILDA BİR KEZ GÖZ MUAYENESİ ŞART

İlk muayenesinde herhangi bir sorun tespit edilmeyen bir çocuk, 2.5-3 yaş civarında tekrar göz muayenesi olmalı. En geç 3 yaşında muayene olan çocuk bir problem tespit edilmemişse, 5 ve 7 yaşında tekrar değerlendirilmeli. Problem tespit edilmişse, okula başladıktan sonra da yılda bir kez göz muayenesi olmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Greyfurt öğrenmeyi artırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN