Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Laboratuvara giderken dikkat!

Laboratuvar testlerinin doğruluğunu ve güvenirliğini etkileyen bazı faktörler var. Kan vermeden önce bu basit ama önemli kurallara dikkat ederseniz, test sonuçlarınızın yanlış çıkmasının önüne geçmiş olursunuz

Giriş Tarihi: 23.9.2014
Doğru kan almak için neler yapılması gerektiğini BD Türkiye Klinik İşler Yetkilisi Dr. Nedim Albayrak anlattı:

Doğru test sonuçları için hasta nelere dikkat etmeli?
Laboratuvar testlerinin doğruluğu ve güvenirliğini etkileyen başlıca faktör hastadır. Test sürecinde doktorunuz veya sizinle ilgilenen sağlık personelinin sorularını yanıtlarken samimi ve dürüst olmanız kritik önem taşır. Size kurum tarafından belirtilen direktifler varsa bunlara uymanız ve aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir:
Kan alma işleminden önceki 24 saatte, aşırı egzersiz gibi ağır fiziksel aktivitelerden kaçının
Kan alma işleminden önceki 12 saat boyunca su dışında yemek, meyve ve sıvı almayın. Sadece su için.
Kan alma işleminden önceki bir saat boyunca sigara ve diğer tütün mamüllerini kullanmayın.
Kan alma işleminden 10-15 dakika önce istirahat ediniz, işlemden önce nefes nefese olmayın.
Kullandığınız insülin, ilaç ve vitaminler ile ilgili lütfen sağlık çalışanlarını bilgilendirin.
Kan vermek için sabah saatlerini tercih edin. Tercihen 07:00-10:00 saatleri olabilir.

TÜPLER AYNI OLMAK ZORUNDA DEĞİL
Çocuklardan kan alımında özellikle nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
Çocuklardan kan alımı hem anne-babalar, hem de sağlık çalışanları için zorlu bir dönemdir. Çünkü çocuklar kan alımı sırasında stresli, ağlamaklı ve huzursuz olmaktadır. Bu durum hem çocuğun ailesi, hem de kanı alacak kişi için son derece sıkıntılı bir süreçtir. Anne-baba kan alınamadığı zaman daha da endişeli olurken, kanı almaya çalışan kişi de stresli bir ortamda işini yapmaya çalışacaktır. Ama hatırlanmalıdır ki çocuklarda bazı testler, ciltte açılan küçük delikle toplanan kan (kapiller kan) ile de çalışılabilir. Bu yöntem çocuktan kan alma işlemini daha kolay hale getirerek; hem çalışanın kolay şekilde kanı almasını sağlar, hem de anne-babalarında endişelerini azaltır. Takdir edersiniz ki çocukların vücudundaki kan miktarı yetişkinlerden çok daha azdır. Ama çoğunlukla yetişkinler için kullanılan kan toplama tüpleriyle aynı büyüklükteki kan alma tüpleri kullanılmaktadır. Çocuklarda kullanılan kan toplama tüpleri yetişkinlerle aynı olmak zorunda değil. Daha az numunenin alınacağı kan toplama tüpleri kullanılarak çocuklardan daha da az kan alınabilir.

'YANLIŞ POZİTİFLİK' DEDİĞİMİZ DURUM TEŞHİS KOYARKEN BİZİ YANILTABİLİR'
Dr. Nedim Albayrak doğru kan tetkikinin neden önemli olduğunu iki örnekle açıklıyor:

KAS AĞRISI MI, KALP KRİZİ Mİ?

Göğüs ağrılı bir hasta acile başvurduğunda doktor araştırmaya başlayacaktır. Araştırmada kullanılan yöntemlerden bir tanesi de, kan tetkiklerinin yapılarak bunun kalp krizi olup olmayacağına bakmaktır. Kullanılan bazı malzemelerle, yanlış pozitiflik dediğimiz sonuçlar alınabilmektedir. Bu şu anlama gelmektedir; göğüs ağrısının sebebi kalp krizi olmamasına rağmen, kan tetkik sonuçları kalp krizi geçiriyormuş gibi çıkabilmektedir.

GEBELİKTE DİKKAT ŞART!

Düşme sonucu acile başvuran gebelik şüphesi olan kadında kırık olup olmadığının anlaşılması için röntgen cihazına girmesi isteniyor. Bu tip cihazlara hamile kadınların girmesi bebek için büyük risk taşıdığından, hastaya gebelik testi yapılıyor. Hamilelik tanısı için gerekli olan test için hastadan sarı kapaklı tüpe bir miktar kan örneği alınıyor, ancak acil serviste örnek toplanırken, hızlı sonuç vermeye çalışmak bazen hatalara sebep olabiliyor. Elde edilmesi gereken kanın sıvı kısmının (serum) içinde pamuk iplikçiğine benzer (fibrin) istenmeyen parçacıklar oluşabilir ve testin çalışılacağı cihaz bu parçacıkları içine çekerek, çalışılacak numuneyi içine alamaz. Böylece hastadan yanlış negatiflik denilen, aslında hamile iken hamile değil tanısı koyulabilir. Bunun üzerine röntgen odasına alınan hastanın bebeğine, istemeden kalıcı olarak zarar verilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Laboratuvara giderken dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN