Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurban atıklarını açıkta bırakmayın

Kurban atıklarının açıkta bırakılmasının "Hidatik Kist" başta olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olabileceğine dikkat çekilerek, gerekli önlemlerin alınması istendi.

Giriş Tarihi: 1.10.2014 16:44

Türk Toraks Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada, Kurban Bayramı'nda kesilecek hayvanların atıklarının açıkta bırakılmasının sakıncalarına dikkat çekildi.

Hayvan sakatatlarının açıkta bırakılmasının halk sağlığı açısından çeşitli risklere neden olabileceği belirtildi.

Açıkta bırakılan sakatatlar ve hastalıklı organların neden olacağı parazitlerin sokak köpekleri tarafından çocukların oyun alanlarına taşınabileceği, buradan da çocuklara çeşitli hastalıkların bulaşabileceği kaydedildi.

Hayvan atıklarının bulunduğu yerlerde dolaşan ya da hastalıklı sakatatları tüketen sokak köpekleriyle oynayan çocuklarda, ellerini yıkamamaları halinde de "Hidatik Kist (Köpek kılı hastalığı)" başta olmak üzere bazı karaciğer ve akciğer hastalıklarının ortaya çıkabileceği vurgulandı.

Halk sağlığının korunması için kurban atıklarının çevreye yayılmasının önüne geçecek tedbirlerin alınması, vatandaşların kurban atıklarını derin çukurlara gömmesi ve çocukların da ellerini yıkamaya özen göstermesi gerektiği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurban atıklarını açıkta bırakmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN