Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İleri evre tedavisinde 16 ay ömür uzatan ilaç!

Giriş Tarihi: 3.10.2014

İleri evre meme kanseri tedavisindeki trastuzumab-kemoterapi kombinasyonuna 'pertuzumab' maddesi eklenerek yeni ilaç üretildi

İlaç firması Roche ilerlemiş meme kanseri hastalarında kullanıla trastuzumab- kemoterapi kombinasyonunun pertuzumab' etkin maddesiyle birlikte kullanıldığında hastanın yaşam süresini 16 ay daha uzattığını tespit etti. Böylece erken teşhisin hayat kurtardığı meme kanseri artık ilerleyen evrelerde bile olsa tedavi edilebilecek. Sonuçları, Avrupa Medikal Onkoloji Toplumu'nun İspanya'daki toplantısında açıklanan araştırma için 880 hasta üzerinde test çalışması yapıldı. Bir gruba pertuzumab etken maddeli ilacında aralarında olduğu üç farklı ilaç kombinasyonu verildi. Diğer gruba ise farklı ilaçlar verildi.

AYLIK MALİYETİ YÜKSEK
"
Pertuzumab" etken maddeli ilacı kullanan grubun yaşam süresi 56.5 ay uzarken diğer grubun yaşam süresi 40.8 ayda kaldı. Aradaki yaklaşık 16 aylık fark meme kanseri tedavisinde bugüne kadar kullanılan tüm ilaçlar arasındaki en uzun süre. Araştırma ekibinden Sandra M. Swain, "Genellikle biz iki aylık bir iyileşme görüyorduk. bu bir mucize gibi" dedi. İlacın ABD'deki aylık kullanım maliyeti 5 bin 900 dolar.

'İLACI HASTALARIMDA KULLANACAĞIM'

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Taflan Salepçi: Sadece metastatik (vücuda yayılan cinste) meme kanseri görülen yüzde 20'lik kısımda kullanılabilecek. Bir yıl sonra ülkemizde olur. Ben de bu ilacı hastalarımda kullanacağım.

'TEDAVİDE DEVRİM GİBİ'

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Tek: 1990'lardan beri trastuzumab etken maddeli ilaç kullanılıyordu. Yeni bir molekül olan pertuzumab etken maddesi ile 16 aylık ekstra bir yaşam süresi gerçek anlamda tedavide devrim gibi birşeydir.

PRATİK TEDAVİ DEĞİŞECEK

Tıbbi Onkoloji Uzm. Dr. Dilek Erdem: Bu eşsiz sonuç; gelecekte bu hastalığın tedavisiyle ilgili umut verici gelişmelerin habercisi olabilir. Metastatik meme kanseri tedavisinde elde ettiği başarıyla pratik tedavide değişiklik yaratacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İleri evre tedavisinde 16 ay ömür uzatan ilaç!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN