Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaplıcalar termal hastaneye dönecek

Sağlık Bakanlığı kaplıcaları termal sağlık kliniklerine çeviriyor. Böylece sağlık turizmi geliştirilecek

Giriş Tarihi: 6.10.2014
Termal kaynaklar açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Türkiye, bu potansiyelini kullanmak için sağlık turizmi politikasında değişikliğe gidiyor. Kaplıcalar uzman doktorların ve hemşirelerin hizmet verdiği 5 yıldızlı klinik oluyor.

4 HEKİM ŞARTI

Mevcut kaplıca otellere, termal sağlık turizmi için yataklı klinik termal tesis belgesi alma şartı getiriliyor. Böylece kaplıcalarda 4 uzman hekim, hemşire ve fizik tedavi uzmanlarıyla yataklı hastane hizmeti verilebilecek.

YABANCI HASTA

Termal tesisler içine klinik kurup Termal Sağlık Turizmi Belgesi aldıktan sonra yabancı hastaları da ağırlayabilecek. Yataklı tedavi yapılacak termal hastanelerde SGK kapsamında hizmet verilecek.

DEVLET DE İŞLETECEK

Bursa'daki fizik tedavi görmesi gereken bir hasta hem termal tesisten yararlanacak hem de fizik tedavi uzmanlarının eşliğinde fizik tedavisi alacak. Türkiye'nin en meşhur kaplıcalarının bulunduğu Bursa, Yalova, Afyon, Denizli, İzmir, Sivas, Konya, Ankara, Kütahya, Balıkesir, Çanakkale başta olmak üzere termal tesisler özel sektör ve devlet tarafından Klinik Termal Turizm Merkezine çevrilecek. İki termal tesisi devlet işletecek.

5 MİLYAR DOLARLIK HEDEF
Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, Sağlık Turizmi Genel Müdürlüğü kurulacağını açıkladı. Başlangıçta Londra, Berlin, Dubai, Aşkabat'ta temsilcilikler kurulacağını anlatan Tontuş, "2023'te sağlık turizminden 20 milyar dolar gelir hedefliyoruz. Bunun 5 milyar doları termal sağlık turizminden gelecek. 5 yıl içinde Avrupa termal turistinin yüzde 20'sine hakim olacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaplıcalar termal hastaneye dönecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN